لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۳۰

یک رشته انفجار در مرکز عراق دست‌کم ۱۵ کشته برجای گذاشت


عکس تزئینی است
وقوع چند انفجار در بغداد و حوالی پایتخت در روز شنبه، دست‌کم ۱۵ کشته بر جای گذاشت. گزارش‌ها حاکی است که بر اثر این انفجارها همچنین دست‌کم ۳۰ تن مجروح شده‌اند.

به گزارش آسوشیتد پرس، بامداد شنبه، دو بمب در روستای عمدتاً سنی‌‌نشین الزیدان، واقع در غرب بغداد منفجر شد و «هفت کشته» و «۱۱ زخمی» برجای گذاشت. این انفجارها در مکانی رخ داد که به طور معمول کارگران برای یافتن کار روزانه در آن محل گرد هم می‌آیند.

ساعاتی پس از این انفجار، سه انفجار دیگر در نزدیکی دکه‌های مغازه‌داران در بازاری در بغداد موجب مرگ «هشت تن» و زخمی شدن «۱۹ تن» دیگر شد.

فرماندهان عراقی دستور داده‌اند تا محل مزبور از مغازه‌‌داران و دکه‌‌داران تخلیه شود تا به گفته آن‌ها شبه‌نظامیان نتوانند مواد منفجره خود را در این محل پنهان کنند.

تا این لحظه شخص یا گروهی مسئولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است.

انفجارهای روز شنبه در حالی رخ داده است که روز پنجشنبه نیز انفجار سه بمب در شهر بصره، واقع در جنوب عراق، ۱۹ کشته برجای گذاشت.

اگرچه نسبت به سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ از تعداد انفجارهای عراق کاسته شده، همچنان وقوع انفجار و عملیات انتحاری در این کشور جریان دارد.

چند روز پیش از این یکی از فرماندهان ارشد آمریکا در عراق هشدار داده بود که با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای آمریکایی از خاک عراق، امکان دارد این کشور با ناآرامی‌هایی مواجه شود.

بر اساس توافقی که سال ۲۰۰۸ میان دو طرف عراقی و آمریکایی صورت گرفت، ایالات متحده متعهد شد تا پایان سال ۲۰۱۱ تمامی نیروهای خود را از خاک عراق خارج کرده و مسئولیت تأمین امنیت در عراق را به نیروهای محلی واگذار کند.

در حال حاضر حدود ۱۸ هزار نیروی آمریکایی در عراق حضور دارند که این تعداد نیز در هفته‌های آینده خاک عراق را ترک خواهند کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG