لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۶

حمایت هیلاری کلینتون از زنان معترض سعودی


عکس تزئینی است
چهار روز پس از آن که زنان عربستان سعودی در اعتراض به قانون منع رانندگی زنان در عربستان سوار بر خودرو شده و رانندگی کردند، وزیر امور خارجه ایالات متحده برای نخستین بار علنا از این اقدام زنان سعودی حمایت کرد.

هیلاری کلینتون در گفت‌و‌گو با شبکه خبری سی‌ان‌ان اقدام این زنان را «شجاعانه» خواند و تأکید کرد که آن چه زنان سعودی به دنبالش هستند، «حق» آنان است.

خانم کلینتون افزود که زنان سعودی خود برای احقاق حقوق‌شان دست به دست یکدیگر داده‌اند.

تا پیش از این واکنش، وزیر خارجه آمریکا دیپلماسی سکوت را در این زمینه در پیش گرفته و به نوشته سی‌ان‌ان تنها در پشت صحنه سعی می‌کرد تا با این اقدام همراهی کند.

سی‌ان‌ان می‌افزاید که خانم کلینتون در همین رابطه هفته گذشته با سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان، مکالمه تلفنی داشته است.

اما این بار هیلاری کلینتون به طور علنی از اقدامات زنان سعودی جانبداری و اعلام کرد که برخورداری از حق رانندگی به دستیابی به فرصت‌های اقتصادی و شغلی در این کشور منتهی خواهد شد.

پس از آن که در تاریخ ۲۲ ماه مه سال جاری، پلیس عربستان منال الشریف، فعال حقوق زنان سعودی، را به دلیل رانندگی و انتشار ویدئوی رانندگی خود در فضای مجازی برای مدتی بازداشت کرد، زنان سعودی در اعتراض به این اقدام و به دست آوردن حق رانندگی، دست به اعتراض زدند.

زنان سعودی خواهان حق رانندگی، همچنین با به راه انداختن کمپینی در شبکه‌های اجتماعی زنان را برای رانندگی در روز جمعه، ۲۶ خردادماه، فراخواندند که به دنبال آن در این روز شماری از زنان سعودی سوار بر خودرو شده و رانندگی کردند.

از آن زمان تاکنون خانوم کلینتون که احقاق حقوق زنان را به عنوان یکی مسائل اصلی در دستور کار وزارت خارجه آمریکا قرار داده، هیچ‌گاه به طور علنی در این خصوص ابراز نظر نکرده بود و همین امر موجب خشم فعالان حقوق زنان سعودی شده بود.

فعالان سعودی در نامه‌ای به خانم کلینتون ضمن ابراز «نا‌امیدی» از سکوت وی، از هیلاری کلینتون خواستند تا شخصاً و شفاف در بیانیه‌ای از حق رانندگی زنان سعودی حمایت کند.

در نهایت روز سه‌شنبه، خانم کلینتون در گفت‌و گو با شبکه سی‌ان‌ان حمایت خود را از حق رانندگی برای زنان ابراز کرد و گفت: «ما دیدگاه‌های را خود در مورد زنان، از جمله زنان سعودی، به روشنی بیان کرده و گفته‌ایم که زنان حق دارند در مورد زندگی و آینده خود تصمیم‌گیری کنند... آنها حق دارند در جامعه سهیم باشند و زندگی فرزندان و خانواده‌شان را تأمین کنند.»
XS
SM
MD
LG