لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۱۶

توقف موقت فعالیت کمیته امداد امام خمینی در جمهوری آذربایجان


به دنبال انتشار اخباری پیرامون توقف فعالیت‌های کمیته امداد امام خمینی در جمهوری آذربایجان، وزارت دادگستری جمهوری آذربایجان اعلام کرده است فعالیت کمیته امداد امام خمینی در این جمهوری در چارچوب قانون بطور موقت متوقف شده است.

صیاد مجید‌اف در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ترند گفته است که طبق قانون جدید ثبت رسمی نمایندگی سازمان‌های خارجی و تدوین موافقتنامه در این زمینه که در ماه مارس سال جاری از طرف کابینه وزاری دولت جمهوری آذربایجان تصویب شده است، نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی باید برای ثبت دوباره به وزارت دادگستری جمهوری آذربایجان مراجعه کنند.

به گزارش سایت رسمی کمیته امداد امام خمینی، تعداد واحدهای كميته امداد در جمهوری آذربايجان ۵۵ واحد، شامل یک اداره كل مستقر در شهر باكو، چهار شاخه اصلی (در شهرهای باكو، لنكران، گويچای و گنجه)، ۱۶ كارگاه آموزشی، ۱۹ شعبه توزيع، پنج واحد فرهنگی، پنج واحد درمانی و پنج واحد ديگر است. كميته امداد ۴۶۴ شهر و روستای جمهوری آذربایجان را تحت پوشش قرار داده است.

حدود پنج ماه پیش، سایت خبری- تحلیلی «مدیا فروم» جمهوری آذربایجان با استناد به یک منبع رسمی که نامی از وی برده نشده، شعبه کمیته امداد امام خمینی در جمهوری آذربایجان را به حمایت از تجزیه طلبی در این جمهوری متهم کرد.

جمهوری آذربایجان تاکنون چندین بار ایران را به دامن زدن بر ناآرامی‌ها از طریق تحریک اذهان عمومی مردم این جمهوری که اکثریت شیعه هستند، متهم کرده است.

چندی پیش، محل دفتر کل کمیته امداد امام خمینی بدون کسب مجوز از اداره ثبت اماکن در وزارت دادگستری به مکان دیگری منتقل شده که این اقدام از سوی وزارت دادگستری عملی غیرقانونی عنوان شد و مجوز فعالیت در محل جدید داده نشد.

هم اکنون فعالیت تمامی شعب کمیته در جمهوری آذربایجان به حالت تعلیق درآمده است.

یک مقام آگاه ایرانی مرتبط با کمیته امداد امام خمینی در گفتگو با رادیو فردا در این خصوص گفته است: «کمیته اخیرا از آذربایجان درخواست کرده است که یک بیمارستان در باکو افتتاح کند، با این حال ماه‌ها است که مقامات آذربایجان مجوز احداث این بیمارستان را به کمیته نداده‌اند و در مورد محلی که برای احداث این بیمارستان پیشنهاد کرده‌ایم، جواب مثبت نگرفته ایم».

به گفته وی، اقدام جمهوری آذربایجان به زیان مردم این کشور است، چرا که بسیاری از آذربایجانی‌ها با صرف هزینه‌های بسیار برای مداوا به ایران سفر می کنند.

این کمیته در سال ۱۳۸۸ حدود ۹۰ هزار دلار برای خدمات درمانی، حدود ۱۵۰ هزار دلار برای پشتیبانی از محصلين مورد حمايت این کمیته و هزينه خدمات فرهنگی، ۴۰۰ هزار دلار برای وام خودکفایی، ۳۰ هزار دلار برای افراد بی‌سرپرست، ۷۰ هزار دلار برای تهیه جهیزیه و کمک به مزدوجین، ۱۷۴ میلیون دلار برای کمک به مددجویان مورد حمایت و مسائل دیگر هزینه کرده است. در مجموع کل رقم اختصاصی کمیته برای جمهوری آذربایجان دو میلیون دلار بوده است.

کمک‌های مالی کمیته امداد امام خمینی در جمهوری آذربایجان در حالی ارائه می‌شود که متوسط سرانه تولید ناخالص داخلی جمهوری آذربایجان بیش از هزار دلار بالاتر از ایران است. میزان تولید ناخالص ملی سرانه آذربایجان در سال ۲۰۱۰ حجدود ۵۷۶۵ دلار بوده حال آن‌که این رقم در ایران برابر با ۴۴۸۴ دلار بوده است.

نرخ رشد اقتصادی جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۰ حدود شش درصد بوده است و رشد تولید ناخالص داخلی این کشور طی سال گذشته بالای ۹ درصد افزایش داشته است.

بنا بر آمار صندوق بین المللی پول، نرخ رشد اقتصادی ایران برای سال ۲۰۱۰ یک درصد و برای سال جاری حدود صفر درصد پیش بینی شده است. بانک جهانی نیز رشد تولید ناخالص داخلی ایران را برای سال ۲۰۱۰ نیم درصد اعلام کرده است.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG