لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۳

استقبال ایران از «بازگشت» پنج به علاوه یک به مذاکرات هسته‌ای


سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران
یک روز پس از آن که محمود احمدی‌نژاد اعلام کرد ایران به زودی به نامه کاترین اشتون در مورد از سر گیری مذاکرات پاسخ می‌دهد، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با ارسال این نامه، از «بازگشت» گروه ۱+۵ به مذاکرات هسته‌ای استقبال کرد.

سعید جلیلی در این نامه ضمن استقبال از «بازگشت» گروه ۱+۵ به «گفت‌و‌گو برای همکاری حول نقاط مشترک»، «احترام به حقوق ملت‌ها و پرهیز از به کارگیری فشار را دو پایه اساسی برای همکاری‌ها» دانست.

در ماه فوریه و پس از بی‌نتیجه ماندن آخرین دور گفت‌و‌گوهای هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ در شهر استانبول، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نامه ای به مقام های ایرانی خواستار برگزاری دور دیگر مذاکرات شد.

روز دوشنبه، محمود احمدی‌نژاد در استانبول با اعلام ارسال پاسخ به نامه خانم اشتون در آینده نزدیک، از تمایل گروه ۱+۵ به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای استقبال و ابراز امیدواری کرد گفت‌و‌گوهای آینده که در استانبول برگزاری می‌شود، به نتیجه برسد.

وی همچنین مذاکره را «تنها راه حل و فصل مسئله هسته‌ایران» دانست و گفت: «ملت و دولت ایران مطلقا از قوانین آژانس بین‌المللی اتمی منحرف نشدند و بر این باور هستیم که طرف‌های مذاکره هم باید نهایتا قانون را بپذیرند و خواهند پذیرفت ... همین که (اعضای۱+۵) متوجه شده‌اند که مذاکره تنها راه است، گامی به جلو قلمداد می‌شود و ایران از آن استقبال می‌کند.»

گروه ۱+۵ متشکل از کشورهای بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده به‌ علاوه آلمان، ظرف یکسال گذشته دو دور مذاکرات چندجانبه هسته‌ای را با ایران برگزار کرده‌اند که دوره نخست این گفت‌وگوها در دسامبر ۲۰۱۰ در ژنو و دور دوم، ژانویه گذشته در استانبول انجام شد.

علی‌اکبر صالحی: پاسخ خانم اشتون را سعید جلیلی ارسال می‌کند، نه وزارت خارجه

ارسال این نامه از سوی سعید جلیلی در حالی صورت گرفته است که روز گذشته، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به خبرهای منتشر شده پیرامون ارسال نامه به خانم اشتون از سوی وزارت امور خارجه، تأکید کرد که این نامه نه از سوی وزارت خارجه، که توسط شخص آقای جلیلی ارسال خواهد شد.

پرس‌تی‌وی، شبکه انگلیسی زبان جمهوری اسلامی، در تاریخ ۱۲ اردیبهشت، خبر داد که علی‌اکبر صالحی در حاشیه نشست هیئت دولت اعلام کرده که نامه‌ای از کاترین اشتون، برای از سرگیری گفت‌و‌گوهای هسته‌ای دریافت کرده و در حال بررسی این درخواست است.

وی تأکید کرده بود: «اگر پاسخی از آقای احمدی‌نژاد دریافت کنیم، جواب نامه خانم اشتون را ارسال خواهیم کرد.»

دو روز پس از انتشار این خبر، روزنامه ابتکار، چاپ تهران، در مقاله‌ای با عنوان «زمزمه حذف جلیلی از پرونده هسته‌ای»، این اظهارات آقای صالحی را عامل ایجاد ابهاماتی در محافل سیاسی دانسته و تأکید کرده بود که پس از مذاکرات آقای جلیلی در ژنو و «اتخاذ سیاست فعال و باج ندادن به رقبای غربی» از سوی وی، «سران غرب و به خصوص کاترین اشتون» در تلاشند تا سعید جلیلی را از حضور در ادامه مذاکرات حذف کنند.

در این گزارش آمده بود: «تا پیش از این، تمام نامه‌هایی که اشتون در مورد موضوع هسته‌ای و گروه ۱+۵ برای ایران ارسال می‌کرد مستقیما به آدرس جلیلی ارسال می شد و وی، مخاطب نامه‌های مذکور بود، اما بعد از دیدار ماه فوریه ۲۰۱۱، آقای علی‌اکبر صالحی با خانم اشتون در شهر بروکسل و در مقر اتحادیه اروپا، به نظر می‌رسد شرایط به گونه دیگری رقم خورده.»

علی‌اکبر صالحی روز دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت، در واکنش به این اظهارات گفت: «اولا نامه‌ای که خانم اشتون... فرستاده برای دکتر جلیلی است و نه برای من و من نیز هیچگاه نگفته‌ام که این نامه برای ما فرستاده شده است... دکتر جلیلی متولی برنامه هسته‌ای هستند... در ثانی گفتم که پاسخ این نامه با کمک وزارت خارجه و همکاران ما در شورای عالی امنیت ملی تهیه و تنظیم شده است.»

وی همچنین تأکید کرد که تا کنون به بروکسل سفر نکرده است و افزود: «البته ما با خانم اشتون در ژنو ملاقاتی داشتیم... که در رابطه با مسائل مختلف با هم رایزنی‌هایی کردیم.»

علی اکبر صالحی، اسفندماه گذشته در جریان سفری که برای سخنرانی در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل به ژنو داشت با کاترین اشتون درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرد و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه یک روز پس از آن، در ژنو گفت: «در جریان دیدارهایم با خانم اشتون و وزیر خارجه ایران، البته درخصوص نیاز به ادامه مذاکرات هم صحبت کردیم.»

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG