لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۰۲
با وجود تحریم‌های اقتصادی همه جانبه علیه جمهوری اسلامی و ایجاد اختلال در پرداخت وجوه معاملات با ایران، خبرگزاری رویترز می‌گوید دولت این کشور خرید صدها هزار تن غلات خوراک دام را در دستور کار خود قرار داده است.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه، ۲۴ فروردین در گزارشی آورد اگرچه تحریم‌ها علیه ایران مشکلات گسترده‌ای را بر سر راه واردات غلات به این کشور قرار داده است، به گفته بازرگانان ایرانی، دولت ایران که به تازگی بیش از دو میلیون تن آرد نانوایی خریداری کرده است، در پی سفارش مقادیر بسیار بزرگ‌تر غلات خوراک دام است.

این خبرگزاری پیشتر نیز تأکید کرده بود که علیرغم تحریم‌های اقتصادی دولت جمهوری اسلامی که به لطف درآمد نفتی نقدینگی خوبی در اختیار دارد توانسته است پرداخت‌های مربوط به واردات غلات به ایران را از مجرای کشورهای ثالث از جمله ترکیه انجام دهد.

در همین زمینه شرکت آمریکایی «کارگیل» ماه فوریه اعلام کرده بود که فروش غلات به ایران را قطع نخواهد کرد.

یک بانک سوییسی که در مالکیت شرکتی هندی قرار دارد نیز اعلام کرده است که به رغم تحریم‌ها پرداخت مبالغ خرید مواد غذایی توسط ایران را کماکان ادامه خواهد داد.

اگرچه تحریم‌های‌ غرب، که با هدف توقف برنامه هسته‌ای مناقشه‌آمیز ایران وضع شده شامل مواد غذایی نمی شود، محدودیت‌های مالی ناشی از این تحریم‌ها باعث شده است که شرکت‌های ایرانی از سیستم بانکی جهانی کنار گذاشته شوند و در نتیجه، مانع بزرگی بر سر راه خرید غلات توسط تجار ایرانی ایجاد شود.

به دلیل تحریم‌ها واردکنندگان ایرانی غلات نتوانسته‌اند مانند گذشته مقدار سفارش معمول غلات را خریداری و وارد کشور کنند و دامداران ایرانی هم اکنون با مشکل کمبود غلات خوراکی برای دام‌های خود مواجه هستند.

با این‌حال اگرچه رژیم ایران بر موضع سرسختانه خود در مقابل تحریم‌های غرب پافشاری می‌کند، تحلیلگران بر این باورند که امکان دارد دولت تهران با هدف جلوگیری از تشدید نارضایتی‌ها، برای پیش گیری از افزایش قیمت مواد خوراکی وارد عمل شود.

واردکنندگان بخش خصوصی تحت فشار

چندین فروشنده غلات در گفت و گو با رویترز تماس واردکنندگان ایرانی برای خرید غلات را مورد تأیید قرار داده‌اند، اما درعین حال خاطر نشان کرده‌اند که به دلیل نگرانی بابت نحوه پرداخت مبلغ معامله از عقد قرار داد با طرف‌های ایرانی خودداری کرده‌اند.

یک صادرکننده غلات اروپایی می‌گوید: «من چند مشتری ایرانی دارم که در حال حاضر به دنبال خرید ۲۵۰ هزار تن گندم، ذرت و جو خوراک دام هستند، اما من نمی‌توانم به آن‌ها جنس بفروشم چون مطمئن نیستم چطور خواهند توانست پول کالا را پرداخت کنند.»

یک تاجر دیگر نیز در همین باره توضیح می‌دهد: «به ظاهر دولت ایران توانسته مشکل گندم مورد نیاز برای تأمین نان کشور را حل کند، اما محصول ناکافی در کشور، در زمانی که چالش‌های سیاسی افزایش یافته به این معنا هست که این مشکل در قسمت غلات خوراک دام همچنان وجود دارد چون خریداران بخش خصوصی خوراک دام نیز با همان مشکلاتی مواجه هستند که کارخانه‌های تولید آرد سابق بر این با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کردند.»

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG