لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۸

سفیر ایران: کشورهای عربی برای مخالفان در سوریه سلاح می‌فرستند


علی آهنی، سفیر ایران در فرانسه
سفیر ایران در فرانسه برخی از کشورهای عربی را متهم کرد که مزدور و اسلحه برای مخالفان بشار اسد در سوریه ارسال می‌کنند. او می‌گوید که این دخالت خارجی امکان هرگونه مذاکره میان مخالفان و حکومت و در نتیجه خروج از بحران در سوریه را از بین می‌برد.

علی آهنی روز پنج‌شنبه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رویترز در این خصوص گفت که ایران اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد برخی از کشورهای عربی پول، اسلحه و مزدور برای اپوزیسیون سوریه ارسال می‌کند.

او افزود که این اقدام‌های کشورهای عربی با هدف «مختل کردن» شرایط در سوریه صورت می‌گیرد.

آقای آهنی که پیشتر معاون وزیر امورخارجه بود و به تازگی به عنوان سفیر ایران در فرانسه منصوب شده است در ادامه همچنین تأکید کرد که ارسال مزدور به سوریه با سرمایه‌گذاری به گفته وی «آمریکا و حتی اسرائیل» انجام می‌شود.

کشورهای عربی تاکنون بارها به روند سرکوب‌ها در سوریه اعتراض کرده‌اند. در این میان قطر و عربستان سعودی علاوه بر این‌که خواستار برکناری بشار اسد از قدرت شده‌اند، به طور علنی از ارسال سلاح برای مخالفان در سوریه حمایت کرده‌اند.

با این‌ حال علی آهنی در گفت‌و‌گوی خود با خبرگزاری رویترز به نام کشور خاصی اشاره نکرد.

سفیر ایران در فرانسه روز پنج‌شنبه توافق طرفین در سوریه برای مذاکره را تنها راه پایان یافتن بحران در این کشور دانست و گفت: «روشن است که تدابیری در جریان است که به دولت یا اپوزیسیون اجازه نمی‌دهد تا در راه مذاکره و رسیدن به توافقی برای حل این مسئله داخلی گام بردارند.»

وی تأکید کرد که هیچ کشوری نمی‌تواند برای بحران داخلی سوریه راه حل ارائه دهد و این مسئله داخلی باید از سوی حکومت و مردم سوریه حل و فصل شود.

سوریه از حدود یک سال پیش دستخوش ناآرامی‌ است. مخالفان بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، خواستار برکناری وی از قدرت هستند و این در حالی است که آقای اسد سخن از اصلاحات به میان آورده و از کناره‌گیری خودداری کرده است.

در این میان حکومت جمهوری اسلامی ایران که از هم‌پیمانان سوریه به شمار می‌رود، همواره از بشار اسد که متعلق به اقلیت شیعه علوی در سوریه است حمایت کرده‌ است و تنها این اواخر از بشار اسد درخواست کرد تا با اجرای اصلاحاتی به نارضایتی‌های مردمی پاسخ دهد.

در یک‌ سال گذشته نیروهای دولتی در سوریه به سرکوب گسترده مخالفان پرداخته است. نهادهای بین‌المللی می‌گویند مخالفان و شهروندان معمولی قربانی سرکوب‌های نیروهای بشار اسد هستند و حکومت سوریه تأکید دارد که هدف حملات آنها «گروه‌های تروریستی» است.

در این میان اخبار تأیید نشده‌ای نیز در خصوص دست ‌داشتن نیروهای جمهوری اسلامی در سرکوب‌های سوریه منتشر شده است.

برخی رسانه‌ها از اعزام مشاورانی از سوی جمهوری اسلامی به دمشق برای کمک به بشار اسد خبر داده‌اند و در این میان آمریکا معتقد است که دخالت سپاه در سرکوب مخالفان در سوریه «بسیار گسترده» است.

جمهوری اسلامی همواره این اتهام را رد کرده است و علی آهنی نیز روز پنج‌شنبه تأکید کرد که سوریه یک کشور مستقل است که به تنهایی برای خود تصمیم می‌گیرد و افزود که «ارتباط محدود» ایران با سوریه به آن معنا نیست که ایران همه چیز را به سوریه دیکته می‌کند.

سازمان ملل و سایر نهاد‌های بین‌المللی و حقوق بشری تاکنون بارها نسبت به کشتار مخالفان در سوریه هشدار داده و خواستار توقف این روند شده‌اند.

به گفته سازمان ملل، تاکنون بیش از هفت هزار و ۵۰۰ تن در سوریه قربانی سرکوب‌های حکومتی شده‌اند.
XS
SM
MD
LG