لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۲۲

شرکت ملی نفت ایران: نفتی به فرانسه صادر نمی‌کنیم که تحریم شود


احمد قلعه‌بانی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران
به دنبال حمایت وزارت خارجه فرانسه از تحریم نفت ایران، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد که جمهوری اسلامی اصلا صادرات نفت به فرانسه ندارد که بخواهد مشمول تحریم قرار بگیرد.

احمد قلعه‌بانی، مدیر عامل شرکت ملی نفت و معاون وزیر نفت ایران، روز جمعه، پس از آن‌ که وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اظهار کرد که در صورت حمایت متحدان اروپایی، تحریم‌هایی را علیه صنعت نفت ایران به اجرا خواهد گذاشت، گفت: «شرکت ملی نفت ایران هیچ‌گونه نفت خامی به فرانسه صادر نمی‌کند که مشمول تحریم قرار بگیرد.»

با این‌ حال بر اساس آمار ارائه شده از سوی ایالات متحده آمریکا، فرانسه در نیمه اول سال جاری میلادی، روزانه «۲۰ هزار بشکه نفت خام» از ایران خریداری کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه نیز در نیمه اول سال جاری میلادی و به دلیل مشکلات صادرات نفتی که به دلیل ناآرامی‌ها در لیبی به وجود آمده بود، فرانسه برای تأمین نفت مورد نیاز خود به ایران روی آورده و خرید نفتی خود از ایران را افزایش داده است.

در عین حال این خبرگزاری می‌افزاید سال ۲۰۱۰ میلادی، ایران حدود ۲.۸ درصد از نفت فرانسه را تأمین کرده بود.

با تمام این اوصاف معاون وزیر نفت جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه تأکید کرد که ایران هیچ‌ گونه صادرات نفت خامی به فرانسه نداشته است.

فرانسه بر اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران تأکید دارد و از قدرت‌های جهانی خواسته است تا از خرید نفت ایران خودداری کنند.

هم‌سو با این درخواست، کانادا ۳۰ آبان‌ماه صادرات اجناس مربوط به صنعت نفت و گاز و پتروشیمی خود به ایران را تحریم کرد و آمریکا نیز تحریم‌هایی را علیه صنعت پتروشیمی ایران به اجرا گذاشت.

تحریم‌های کانادا در حالی به اجرا درآمده‌اند که معاون وزیر نفت ایران روز پنج‌شنبه با اظهار این‌ که ایران از کانادا تجهیزات نفت و گاز وارد نمی‌کند، گفت: «این کشور [کانادا] در تأمین کالا و تجهیزات صنعت نفت ایران جایگاهی ندارد.»

تأکید فرانسه بر تحریم صنعت نفت ایران در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس آماری که دولت آمریکا ارائه کرده، در سال گذشته میلادی، «۱۸ درصد» از کل فروش نفتی جمهوری اسلامی، ناشی از صادرات نفت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است.

در همین زمینه احمد قلعه‌بانی با اشاره به ذخایر قابل توجه نفت و گاز طبیعی ایران و جایگاه قابل توجه ایران در بازار انرژی جهانی گفته است: «نادیده گرفتن ایران در مبادلات جهانی نفت و گاز پذیرفتنی نخواهد بود.»

پیشتر مهدی غضنفری، وزیر صنایع ایران، نیز اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران را به ضرر هر دو طرف دانسته و گفته بود که غرب با خودداری از سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز ایران، بازار خود را به خطر می‌اندازند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG