لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۲

رویترز: احتمال ممنوعیت واردات پتروشیمی ایران به کره جنوبی


کارخانه پتروشیمی ماهشهر در استان خوزستان
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در کره جنوبی از احتمال ممنوع اعلام شدن واردات محصولات پتروشیمی ایران به این کشور «تحت فشار آمریکا» خبر می‌دهد. همین منابع به این خبرگزاری گفته اند که کره جنوبی برای ممنوعیت واردات نفت خام ایران برنامه ای ندارد.

این خبر در حالی منتشر شده است که در هفته های اخیر به دنبال انتشار تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های اتمی ایران موج تحریم ها علیه جمهوری اسلامی بار دیگر سرعت گرفته است.

آخرین گزارش آژانس از برنامه هسته ای ایران که تحت نظر یوکیا آمانو نوشته شده است حاکی از آن بود که ایران در برهه ای از زمان بر روی طراحی بمب اتمی کار کرده و آزمایش هایی انجام داده است.

روز دوشنبه گذشته ایالات متحده، کانادا و بریتانیا در واکنش به این گزارش از تحریم هایی تازه علیه جمهوری اسلامی خبر دادند، و روز سه شنبه نیز اعضای اتحادیه اروپا از موافقت اصولی خود در مورد تحریم حدود ۲۰۰ فرد حقیقی و حقوقی در ایران گفتند.

حال خبرگزاری رویترز از قول منابعی در وزارت اقتصاد کره جنوبی خبر داده است که این کشور نیز احتمالا به جمع دیگر متحدان آمریکا خواهد پیوست تا فشار بیشتری بر مقامات تهران اعمال شود.

به گفته یکی از این منابع که نخواسته اند نام شان فاش شود، دولت کره جنوبی در حال حاضر در حال بررسی میزان ممنوعیت واردات محصولات پتروشیمی ایران و اثرات احتمالی این ممنوعیت بر اقتصاد کره جنوبی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کره جنوبی سال گذشته میلادی معادل ۳۵۰ میلیون دلار واردات محصولات پتروشیمی از ایران داشته، و در مقابل ۴۵۰ میلیون دلار از محصولات خود را به ایران صادر کرده است.

این مقدار واردات تنها بخش کوچکی از تجارت محصولات پتروشیمی در کره جنوبی را تشکیل می دهد که سال گذشته میلادی بر ۴۹ میلیارد دلار بالغ بوده است.

به نظر می رسد بحث درباره تحریم بیشتر ایران در سئول با سفر معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا به پایتخت کره جنوبی بی ارتباط نباشد.

وندی شرمن، معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه و سه شنبه در سئول حضور یافته و با مقامات کره ای درباره فعالیت های هسته ای ایران و گزارش اخیر آژانس به گفت و گو نشسته است.

این نخستین بار نیست که متحد کره ای آمریکا همگام با این کشور به تحریم ایران دست زده است.

در سپتامبر ۲۰۱۰، کره جنوبی ۱۰۲ شرکت از جمله شعبه بانک ملت در سئول را به همراه ۲۴ فرد حقیقی که متهم به ارتباط با برنامه هسته ای ایران بودند در لیست سیاه خود قرار داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در دولت کره جنوبی می گوید که به دلیل همین تحریم ها تا پایان سال جاری میلادی یعنی ۲۰۱۱ نزدیک به پنج میلیارد دلار درآمد ایران در این کشور گرفتار خواهد بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG