لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۴۰

«بازداشت دیپلمات ایرانی» به اتهام آزار جنسی دختران در استخر


پلیس برزیل یک دیپلمات سفارت جمهوری اسلامی در برازیلیا را برای مدتی بازداشت و سپس بر اساس قانون مصونیت قضایی آزاد کرد. این دیپلمات به آزار جنسی چند دختر نوجوان در یک استخر متهم شده بود.

روزنامه «وال استریت ژورنال» در شماره روز چهارشنبه، ۳۰ فروردین‌ماه، خود گزارش داد که این دیپلمات ایرانی ۲۶ فروردین‌ماه، در حالی در یک استخر بازداشت شد که والدین تعدادی از دختران گرد وی جمع شده بودند؛ عده‌ای قصد داشتند به او حمله کنند و گروه دیگری در تلاش بودند تا از ضرب و شتم او جلوگیری کنند.

به گفته پلیس برزیل، شاهدان عینی گفته‌اند این دیپلمات ایرانی در حالی که تظاهر می‌کرد در حال شنا است، به زیر آب می‌رفت و در زیر آب، بدن چهار دختر بین ۹ تا ۱۵ سال را لمس می‌کرد و همین امر موجب شد که تعدادی از این دختران شروع به جیغ و فریاد کنند که این موضوع خشم والدین آنها را برانگیخت.

روزنامه برزیلی «او گلوبو» از این فرد با نام «حکمت‌الله قربانی» نام برده که بیش از ۵۰ سال سن دارد و نوشته است که وی در سلسله مراتب سفارت جمهوری اسلامی در برزیل، نفر سوم است.

این روزنامه به نقل از والدین سه تن از این دختران نوشته که این دیپلمات ایرانی هنگام شنا «عورت» این دختران را لمس می‌کرد.

این روزنامه گزارش داده است: یکی از دختران که ۱۴ سال سن دارد، پس از تذکر دادن به این دیپلمات، نزد نجات غریق استخر رفته است و به دنبال بروز این حادثه، استخر یاد شده که در همان روز ۵۱ سالگی تاسیس آن جشن گرفته می‌شد، تعطیل شده است.

گزارش ها حاکی است که در پی اقدام این دیپلمات ایرانی، پدر یکی از دختران قصد حمله به وی را داشت که در نهایت پلیس برزیل موفق شد پیش از بالا گرفتن درگیری‌ها، این دیپلمات را بازداشت و به مرکز پلیس منتقل کند.

در نهایت، پس از آن‌که پلیس متوجه شد این فرد دیپلمات ‌است، وی را به دلیل مصونیت قضایی تحویل مقام‌های سفارت جمهوری اسلامی در برزیل داده است.

به نوشته روزنامه برزیلی «او گلوبو»، یک فرد معمولی در برزیل می‌تواند به اتهام آزار و تعرض جنسی به هشت تا ۱۵ سال زندان محکوم شود.

با این‌حال طبق قوانین دیپلماتیک، یک دیپلمات در کشور میزبان از مصونیت قضایی برخوردار است و تنها در کشور خود و از سوی مقام‌های مسئول کشور خود می‌تواند مجازات شود.

مسئولان استخری که این حادثه در آن رخ داده به روزنامه وال استریت ژورنال گفته اند که کارت عضویت «حکمت‌الله قربانی» را باطل کرده‌اند.

یک مقام پلیس که بررسی این پرونده را در دست دارد گفته است: «بسیار تعجب‌آور است که یک دیپلمات چنین رفتاری داشته باشد.»

به دنبال آزاد شدن این دیپلمات ایرانی، خانواده‌های دخترانی که می‌گویند مورد تعرض این فرد واقع شده‌‌اند، دست به اعتراض زده و خواستار دیدار با مقام‌های مسئول شدند که به دنبال آن قرار شد یک مقام ارشد وزارت امور خارجه برزیل با این گروه دیدار داشته باشد.
XS
SM
MD
LG