لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۴۹

اعتصاب غذای نامحدود یک فعال دانشجویی زندانی


اشکان ذهابیان
گزارش‌ها حاکی است که اشکان ذهابیان، فعال دانشجویی محروم از تحصیل زندانی، در حالی که از خونریزی معده رنج می‌برد در اعتراض به شرایط زندان بابل، از روز سه شنبه دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، وضعیت اشکان ذهابیان، عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت نامناسب گزارش شده است. حسن ذهابیان، پدر وی به کمپین گفته است: «حال بچه‌ام وخیم است... مطلع شدم که از بعد از ظهر روز گذشته (چهارشنبه) او را به انفرادی منتقل کرده‌اند در حالیکه در حالت اغما بوده است.»

به گفته آقای ذهابیان، پسرش از «دو هفته پیش دچار خونریزی معده» شده است و علیرغم این‌که بارها از مسئولان تقاضا کرده که او را به مرکز درمانی خارج از زندان منتقل کنند، با مخالفت مواجه شده است.

وی افزود: «اشکان در اعتراض به این وضعیت و بلاتکلیفی وضعیت پرونده‌اش دست به اعتصاب غذا زده است.»

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، اشکان ذهابیان، دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه فردوسی مشهد، ۱۲ اردیبهشت ماه سال جاری برای بار سوم در دو سال اخیر بازداشت و به زندان اداره اطلاعات ساری منتقل شد.

وبسایت کلمه دلیل این ‌بازداشت را سفر به قم و دیدار با مراجع به منظور استفتا از مراجع در مورد «عدم حلیت محرومیت از تحصیل دانشجویان» عنوان کرده است.

مادر وی نیز در همین زمینه به کلمه گفته است: «به او گفتند چرا رفتی خانه آیت‌الله صانعی و وحید خراسانی؟ شما به من بگویید این جرم است؟ این آقایان که تا چند وقت پیش آدم‌های خوبی بودند. یک دفعه آنقدر بد شدند که به دیدارشان رفتن می‌شود جرم؟»

اشکان ذهابیان پس از بازداشت بیش از ۴۰ روز در حبس انفرادی به سر برده و پس از آن نیز برای گذراندن حکم شش ماه حبس تعزیری پرونده پیشین خود به زندان متی کُلای بابل منتقل شده است. در پرونده پیشین آقای ذهابیان که پس از بازداشت وی در حوادث ۱۳ آبان (روز دانشجو) سال ۸۸ در دادگاه بابل به جریان افتاد، این فعال دانشجویی به اتهام اقدام علیه امنیتی ملی به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گفته والدین آقای ذهابیان، پسر آن‌ها در زندان بابل در بند سارقان و محکومان به اعدام نگهداری می‌شود و این در حالی است که بارها خواستار آن‌ شده است که به بند دیگری منتقلش کنند.

مادر اشکان ذهابیان در گفت‌و‌گو با کلمه اعلام کرده است که در صورت بی‌توجهی به خواسته‌های پسرشان، او نیز در همراهی با آقای ذهابیان دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG