لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۱۱

نماینده مجلس: سایت هسته‌ای جدید در اصفهان راه‌اندازی می‌شود


عوض حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی
یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از راه‌اندازی یک سایت هسته‌ای جدید در شهرضای اصفهان خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، عوض حیدرپور، نماینده شهرضا در مجلس، روز پنجشنبه در خصوص راه‌اندازی این سایت هسته‌ای گفت که اقدامات کارشناسی لازم در این زمینه انجام و مصوبات آن نیز از سوی دولت تصویب شده است.

وی خاطرنشان کرد که راه‌اندازی سایت انرژی هسته‌ای در این منطقه «در مرحله تملیک زمین قرار دارد.»

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: «گام بزرگ دیگری با تغییر کاربری یک کارخانه در منطقه مهیار (در شهرضا) در حال شکل‌گیری بوده که مصوبات اجرایی را از دولت اخذ کرده است.»

روزنامه گاردین در ماه آبان (نوامبر) سال جاری نوشت، در حال حاضر ۹ سایت هسته‌ای در شهرهای مختلف ایران در حال فعالیت هستند؛ تهران، فردوی قم، اراک، نطنز، اصفهان، اردکان و ساغند یزد، بوشهر و گچین بندرعباس.

در این میان تأسیسات تهران، اراک و بوشهر مجهز به رآکتور هسته‌ای است و همچنین سایت‌های فردو، نطنز و اصفهان به غنی‌سازی اورانیوم می‌پردازند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران را متهم می کند که در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای خود پنهانکاری می‌کند.

اواخر آبان‌ماه سال جاری مقام‌هایی از سه کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار کردند که تصاویر جدید ماهواره‌ای نشانگر فعالیت‌های مشکوکی در یک سایت مربوط به برنامه هسته‌ای ایران واقع در پارچین، در جنوب شرقی تهران است.

در همین زمینه، اواخر تابستان ۸۸ نیز افشای ساخت سایت غنی‌سازی موسوم به فردو در نزدیکی قم، وقفه‌ای تازه در مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در پی داشت، چرا که ارزیابی غرب بر این بود که ایران با پنهان‌کاری در ساخت این تأسیسات جدید غنی‌سازی، تعهدات خود به آژانس را نقض کرده است.

کشورهای غربی ظن آن می‌برند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارای بعد پنهان نظامی است و بارها از ایران خواسته‌اند تا در این زمینه شفاف‌سازی کند.

جمهوری اسلامی اما همواره تأکید کرده که برنامه هسته‌ایش دارای ماهیت صلح‌آمیز است و تولید انرژی هسته‌ای را حق خود می‌داند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون با تصویب چهار قطعنامه تحریمی، از ایران خواسته است که غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و بر سر برنامه هسته‌ای خود با جامعه بین المللی همکاری بیشتری داشته باشد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG