لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۰۹

وزیر خارجه کویت اخراج دیپلمات‌های ایرانی را تائید کرد


شیخ محمد السالم الصباح، وزیر امور خارجه کویت
وزیر امور خارجه کویت روز چهارشنبه به طور رسمی اخراج دیپلمات‌های ایرانی از خاک کویت به اتهام جاسوسی را تأیید کرد و گفت: «ما آن‌ها را با اردنگی بیرون انداختیم.»

شیخ محمد السالم الصباح، در حاشیه نشست سالانه وزیران شورای هماهنگی خلیج فارس و اتحادیه اروپا در ابوظبی، بدون فاش کردن نام این دیپلمات‌ها و ذکر تعداد آنها، اعلام کرد که این افراد به دلیل ارتباطشان با یک شبکه جاسوسی، اخراج شده‌‌اند.

به گفته صدا و سیمای جمهوری اسلامی افراد اخراج شده از کویت، سه دیپلمات و یک کارمند سفارت هستند.

کویت پیش از این و در تاریخ ۹ فروردین‌ماه نیز، سه عضو مرتبط با این شبکه جاسوسی ایران را؛ دو ایرانی و یک کویتی، به اعدام محکوم کرده بود.

دولت کویت این افراد را متهم کرده بود که برای سپاه پاسداران ایران از پایگاه‌های کویتی و آمریکایی در خاک کویت اطلاعات جمع‌آوری می‌کرده‌اند؛ اتهامی که ایران آن را رد کرده است.

وزیر خارجه کویت پیشتر خاطر نشان کرده بود که این شبکه جاسوسی از زمان حمله نیروهای آمریکایی به عراق، به کار جاسوسی مشغول بوده است.

پس از مبادرت کویت به اخراج سه دیپلمات ایرانی از خاک کشورش به اتهام ارتباط با این شبکه، ‌ایران نیز در اقدامی متقابل از سه دیپلمات کویتی خواست تا ظرف ۱۰ روز خاک ایران را ترک کنند.

روز چهارشنبه روزنامه‌های کویتی گزارش کردند که سه دیپلمات این کشور که از خاک ایران اخراج شده بودند روز سه شنبه وارد کویت شده‌اند.

علاوه بر متهم شدن ایران به جاسوسی از سوی کویت، دولت بحرین نیز ۲۳ فروردین‌ماه اعلام کرد که دو شهروند ایرانی و یک تبعه بحرین را به اتهام جاسوسی برای سپاه پاسداران محاکمه کرده‌است؛ اتهامی که وزارت خارجه ایران آن را «عاری از صحت» دانسته است.

اختلاف میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس از زمانی شدت گرفت که به دنبال بالاگرفتن ناآرامی‌ها در شیخ‌نشین بحرین و سرکوب مخالفان، ایران دولت بحرین را به باد انتقاد گرفت و به حضور نیروهای نظامی شورای همکاری خلیج در این کشور اعتراض کرد.

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در نشست خود در تاریخ ۲۹ فروردین از جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کردند تا آنچه را که «مداخله و تحریکات آشکار ایران» در امور این کشورها خواندند، جلوگیری کنند.

شیخ خالد بن حمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین، روز دوشنبه در دوبی در گفت‌و گو با خبرنگاران، تبلیغات منفی ایران علیه بحرین و سایر کشورهای حاشیه خلیج «در دو ماه گذشته» را بی سابقه دانست و گفت که تا پیش از این ایران معمولا برای مدتی کوتاه دست به این اقدامات می‌زد و سپس عقب می‌نشست، اما این‌بار قضیه متفاوت است.

وی همچنین خاطرنشان کرد که این شورا تمامی شواهد موجود در مورد تهدیدات ایران و حزب‌الله را به پیوست نامه‌ای، برای دبیر کل سازمان ملل ارسال کرده‌است.
XS
SM
MD
LG