لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۳:۵۹

منوچهر سخایی، از چهره‌های قدیمی موسیقی پاپ ایران درگذشت


منوچهر سخایی
منوچهر سخایی
منوچهر سخایی، از هنرمند نام‌آور ایرانی و از چهره‌های قدیمی موسیقی پاپ، بامداد پنجشنبه و در سن ۷۶ سالگی در ایالت کالیفرنیای آمریکا در گذشت.

آقای سخایی با اجرای ترانه‌های عاشقانه بر بستر ملودی‌های ایرانی، با ارکستراسیون غربی و کلام فارسی، در دهه ۳۰ خورشیدی و به همراه دیگر هنرمندان پاپ، محبوبیت خیره‌کننده‌ای برای موسیقی پاپ به ارمغان آورد و ترانه‌های بسیاری از خود به یادگار گذاشت.

در میان این آثار، اما ترانه «کلاغا» با کلام نوذر پرنگ و آهنگ پرویز مقصدی، به امضای منوچهر سخایی در عالم موسیقی بدل شد.آقای سخایی پیش از آن‌که وارد دنیای موسیقی شود، در روزنامه کیهان به عنوان خبرنگار پارلمانی فعالیت می‌کرد و سپس به واسطه دوستی با پرویز ایرانفر وارد عرصه موسیقی شد.

وی همچنین در سال‌های فعالیت هنری‌اش شوی تلویزیونی زنگوله‌ها را برای تلویزیون ملی ایران تهیه کرد که در آن به معرفی چهره‌های جدید موسیقی پاپ می‌پرداخت.

منوچهر سخایی پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران به آمریکا مهاجرت کرد و در سال‌های بعد به شورای ملی مقاومت، از سازمان‌های مخالف جمهوری اسلامی، پیوست.

این هنرمند عرصه موسیقی پاپ پس از مهاجرت نیز چند آلبوم منتشر کرد، اما نتوانست موفقیت گذشته‌اش را در مهاجرت تکرار کند.

وی در سال ۱۳۸۶ در گفت‌و‌گو با رادیو فردا گفته بود که آلبوم ابتدایی خود را در شرایط «کوچ اجباری» ساخته و افزوده بود: «از چند آهنگ اولین آلبومم که در آمریکا تهیه کردم راضی نیستم. چون این آلبوم را در بدو ورودم به آمریکا ارائه دادم، هنوز به اوضاع و احوال اینجا آشنا نبودم و از نظر مالی هم بسیار محدود بودم.»

آقای سخایی در این گفت‌و گو همچنین افزوده بود که پس از ارائه آلبوم دوم که رضایت خاطر وی را به طور کامل جلب نکرده بود تصمیم گرفت با موسیقی به اصطلاح «لس‌آنجلسی» همراهی نکند.
XS
SM
MD
LG