لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۱۸

ممنوعیت خروج محمد رسول‌اف، کارگردان، از کشور لغو شد


محمد رسول‌اف در جشنواره بین‌المللی فیلم سن‌سباستین اسپانیا، شهریور ۱۳۸۸
گزارش‌ها حاکی است که مقامات قضایی جمهوری اسلامی حکم ممنوعیت خروج از کشور محمد رسول‌اف، فیلمساز ایرانی، را که پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بازداشت شده بود لغو کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، ایمان میرزازاده، وکیل محمد رسول‌اف، در این خصوص گفت: «موکلم در سال گذشته با دریافت پروانه ساخت، فیلم جدیدی را تهیه کرد که اولین حضور بین‌المللی آن در جشنواره کن است. خوشبختانه بر این اساس گویا مدیران فرهنگی و قضایی تصمیم به رفع موانع موجود جهت خروج وی از کشور و شرکت در جشنواره فیلم کن گرفتند.»

بر این اساس آقای میرزازاده اظهار کرد که روز دوشنبه نزد مقامات قضایی فراخوانده شده و نامه رفع ممنوعیت خروج از کشور موکلش را دریافت کرده است.

فیلم «به امید دیدار» محمد رسول‌اف که زمستان ۸۹ ساخته شده و داستان وکیلی ایرانی را روایت می‌کند که در تلاش است با اخذ ویزا از ایران خارج شود، در تاریخ ۲۲ اردیبهشت در جشنواره بین‌المللی کن به نمایش درآمد.

آقای میرزازاده همچنین خاطرنشان کرد که با توجه به پایان نمایش فیلم، حضور آقای رسول‌اف در جشنواره فیلم کن قطعی نیست.

این در حالی است که جشنواره فیلم کن روز سه‌شنبه ضمن ابراز خشنودی از این خبر تأکید کرد که اگر آقای رسول‌اف امکان حضور در این جشنواره را بیابد، فیلم وی را مجددا اکران خواهند کرد.

جشنواره فیلم کن همچنین خاطرنشان کرد که در انتظار تأیید خبر لغو ممنوعیت خروج از کشور آقای رسول‌اف می‌ماند.

محمد رسول‌اف به همراه جعفر پناهی، دیگر کارگردان ایرانی، در دهم اسفندماه ۸۸ توسط نیروهای امنیتی در منزل آقای پناهی دستگیر و پس از آن به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» به شش سال حبس تعزیری محکوم و از سفر به خارج از کشور منع شد.

ایمان میرزازاده در مورد محکومیت آقای رسول‌اف، با اظهار این که پرونده موکلش همچنان باز است، تأکید کرد که «با توجه به اشکالات شکلی و ماهیت پرونده»، امکان نقض رأی صادره بدوی در دادگاه تجدید نظر وجود دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG