لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۲

واکنش به اظهارات احمدی‌نژاد: تاسیسات هسته‌ای پاکستان در امنیت است


یک روز پس از آنکه محمود احمدی‌نژاد اعلام کرد ایران با استناد به اخبار «دقیق» می‌داند که آمریکا سعی دارد با خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای پاکستان بر این کشور تسلط پیدا کند، اسلام آباد با تاکید بر در امنیت بودن تأسیسات هسته‌ای این کشور، اظهارات رییس جمهور ایران را رد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان روز چهارشنبه در بیانیه‌ای سه خطی که در روزنامه‌ها و وب سایت‌های مختلف خبری پاکستان منتشر شد، با تأکید بر این‌که پاکستان، دولتی مجهز به سلاح اتمی است، این امر را یک «واقعیت تثبیت‌شده» دانست و افزود: «ما در مورد برنامه‌های استراتژیک خود توضیح نمی‌دهیم.»

محمود احمدی‌نژاد روز سه شنبه، در نشست خبری با خبرنگاران گفت: «خبر دقیق داریم که آمریکایی‌ها می‌خواهند برای تسلط بر پاکستان و تضعیف دولت و ملت این کشور در تاسیسات هسته‌ای پاکستان خرابکاری کنند، بعد با استفاده از اهرم شورای امنیت و برخی سازمان‌های بین‌المللی زمینه حضور گسترده‌تر و تضعیف حاکمیت ملی این کشور را فراهم کنند.»

به دنبال این اظهارات، یوسف رضا گیلانی، نخست‌وزیر پاکستان، شب سه شنبه، بدون اشاره به اظهارات آقای احمدی‌نژاد، بر در امان بودن برنامه اتمی پاکستان تاکید کرد و افزود که در این خصوص جای هیچ نگرانی نیست.

سخنان محمود احمدی‌نژاد در رسانه‌های پاکستان بازتاب گسترده‌ای داشته است و در همین زمینه، روزنامه پاکستانی «داون» به نقل از یک مقام رسمی پاکستان که نخواست نامش فاش شود گفت که دولت پاکستان اعتبار چندانی برای اظهارات اخیر محمود احمدی‌نژاد قائل نیست و قصد ندارد در مورد جزئیات این اطلاعات از ایران توضیح بخواهد.

با این حال روزنامه «نیوز اینترنشنال» پاکستان نظر متفاوتی دارد و روز پنجشنبه به نقل از یک مقام ارشد امنیتی پاکستان نوشته است که اسلام‌آباد به زودی برای دریافت اطلاعات در مورد اظهارات آقای احمدی‌نژاد با ایران تماس خواهد گرفت.

این روزنامه به نقل از این مقام ارشد نوشته است که اظهارات روز گذشته محمود احمدی‌نژاد موجب نگرانی نهادهای امنیتی پاکستان شده است.

وی افزوده که پاکستان نیز «نشانه‌‌هایی» دال بر صحیح بودن اظهارات آقای احمدی‌نژاد در دست دارد و مشتاق است از اطلاعاتی که جمهوری اسلامی در این خصوص در دست دارد نیز آگاهی یابد.

پیشتر نیز گمانه‌زنی‌های بسیاری در رسانه‌های پاکستان در مورد قصد آمریکا برای تسلط بر زرادخانه هسته‌ای پاکستان مطرح شده بود.

در این زمینه سناتور جان کری، رئیس کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا، ضمن سفر به پاکستان در اواخر اردیبهشت‌ماه تأکید کرد که آمریکا به دنبال تسلیحات هسته‌ای پاکستان نیست.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG