لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۰۷

گزارشگران بدون مرز آزادی وبلاگ‌نویسان زندانی در ایران را خواستار شد


سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از صدور «احکام ناعادلانه» برای وبلاگ‌نویسان ایرانی بدون طی شدن روند معمول قانونی، خواستار آزادی «فوری» تمامی وبلاگ‌نویسان زندانی در ایران شد.

این سازمان در بیانیه خود که روز سه‌شنبه، ۱۷ خرداد، منتشر شد، از جمله به صدور حکم «۲۰ سال حبس» برای سخی ریگی، وبلاگ‌نویس بلوچ، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» اشاره کرده و افزوده است که این حکم بلند‌مدت‌ترین حکم حبسی است که تاکنون از سوی دادگاه انقلاب برای یک وبلاگ‌نویس صادر شده است.

به نوشته این سازمان، سخی ریگی ۲۸ خردادماه سال ۱۳۸۸ دستگیر شده و یکی از دلایل این بازداشت «تشابه اسمی وی با عبدالمالک ریگی، رهبر اعدام شده جند‌الله»، بوده است.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است که حکم وحید اصغری که به گفته این سازمان دانشجوی رشته مهندسی انفورماتیک در هند بوده است، نیز هنوز قرائت نشده است.

به نوشته این سازمان، وحید اصغری ۲۵ ساله در سال ۱۳۸۷ حین سفر به ایران دستگیر شده است.

عباس جعفری دولت‌آبادی در سال ۱۳۸۹ از صدور حکم اعدام برای دو متهم به راه‌اندازی سایت‌های «پورنوگرافی» و «ضد اسلامی» اشاره کرده بود که فعالان حقوق بشری معتقدند اشاره آقای دولت‌آبادی به وحید اصغری و سعید ملک‌پور بوده است.

سعید ملک‌پور، برنامه‌نویس سایت‌های اینترنتی ساکن کانادا، در سال ۱۳۸۸ حین سفر به ایران دستگیر و پس از آن به اعدام محکوم شد؛ اگرچه این حکم به تازگی لغو شده است.

گزارشگران بدون مرز تأکید می‌کند که دلیل این اتهام، استفاده از برنامه ابداعی آقای ملک‌پور برای انتشار عکس در اینترنت از سوی سایت‌های پورنو بوده است، و وکیل و همسر آقای ملک‌پور بارها تأکید کرده‌اند که سعید ملک‌پور تنها مبدع این نرم‌افزار بوده و اطلاعی از محل استفاده آن نداشته است.

این سازمان در عین حال از لغو حکم اعدام سعید ملک‌پور ابراز خرسندی کرده است.

محمود علیزاده طباطبایی،‌ وکیل آقای ملک‌پور، در تاریخ ۱۵ خرداد‌ماه خبر لغو حکم اعدام موکلش از سوی دیوان عالی کشور را اعلام کرد.

سازمان گزارشگران بدون مرز روز سه‌شنبه ضمن درخواست برای آزادی فوری وبلاگ‌نویسان زندانی، از ابوالقاسم صلواتی و محمد مقیسه به عنوان دو تن از قضات دادگاه‌های انقلاب یاد کرد که در دو سال گذشته احکام سنگینی را برای مخالفان، روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان صادر کرده‌اند.

در فروردین‌ماه سال جاری نام این دو قاضی به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریمی اتحادیه اروپا قرار گرفت.

بر اساس ارزیابی سازمان گزارشگران بدون مرز در سال ۲۰۱۱، نام ایران در فهرست ۱۰ کشوری است که دشمن اینترنت به شمار می‌روند و در حال حاضر ۱۱ تن از فعالان فضای مجازی در ایران در زندان‌ به سر می‌برند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG