لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۵۷

عملی شدن تنها «۳۰ درصد»‌ از برنامه‌ اشتغال‌زایی دولت در حوزه صنعت


در حالی که محمود احمدی‌نژاد وعده داده بود که در سال ۱۳۹۰ دو و نیم میلیون شغل در ایران ایجاد شود، گزارش‌ها حاکی است که این وعده عملی نشده و در حوزه صنعت تنها حدود ۳۰ درصد از اهداف برنامه اشتغال‌زایی دولت محقق شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، بر اساس مصوبه هیئت دولت مبنی بر ایجاد دو و نیم میلیون شغل در سال ۹۰، وزارت تازه‌تأسیس صنعت، معدن و تجارت مکلف به ایجاد ۶۰۶ هزار و ۹۷۲ شغل بود.

این سهم به تفکیک وزارتخانه‌های پیشین عبارت بود از ایجاد ۳۱۹ هزار و ۱۳۹ شغل از سوی وزارت صنایع و معادن و ایجاد ۲۸۷ هزار و ۸۳۳ شغل از سوی وزارت بازرگانی.

با این‌حال خبرگزاری ایسنا می‌گوید که، به گفته وزیر صنعت و معدن و تجارت، این وزارتخانه در سال ۹۰، حدود ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در حوزه صنعتی ایجاد کرده است.

با این احتساب، طبق ارزیابی ایسنا، با توجه به مکلف بودن وزارت پیشین صنعت و معدن به ایجاد بیش از ۱۳۹ هزار شغل، تنها حدود ۳۰ درصد از اهداف برنامه اشتغال‌زایی در حوزه صنعتی محقق شده است.

اهداف برنامه اشتغال‌زایی صنعتی در حالی، به گزارش ایسنا، عملی نشده است که محمود احمدی‌نژاد در پیام نوروزی سال ۱۳۹۰ وعده ایجاد دو و نیم میلیون شغل جدید را در این سال داده بود.

وی همچنین اسفندماه سال گذشته اظهار کرد که اگر مخالفانش «مانع‌تراشی» نکنند تا پایان دوره ریاست جمهوری‌اش بیکاری را در ایران ریشه‌کن خواهد کرد.

با این‌حال به تازگی حسین راغفر، تدوین‌گر «نقشه جامع فقر در ایران» و استاد دانشگاه الزهرا، پیش‌بینی کرد که افزایش بیکاری در سال ۱۳۹۱ به حدی می‌رسد که در ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی همچنین آمار دولت در زمینه اشتغال را نادرست دانست و گفت: «افزایش تعداد بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی بیانگر آن است که دولت ۳۰۰ هزار فرصت شغلی هم طی یک سال گذشته ایجاد نکرده است.»

بر اساس ارزیابی مرکز آمار ایران، در سال ۱۳۹۰، از مجموع ۳۱ استان کشور، ۲۳ استان دارای نرخ بیکاری دو رقمی بوده‌اند.

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری کشور را در سال گذشته شمسی ۱۲.۳ درصد اعلام کرده است، اما داریوش قنبری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، معتقد است که نرخ واقعی بیکاری در ایران در حدود ۳۰ درصد است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG