لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۲۵

استقبال آمریکا از کشته شدن «رهبر عملیات القاعده در شرق آفریقا»


تصویری از جسدی که گفته می‌شود متعلق به فاضل عبدالله محمد است
پس از آن‌که پلیس سومالی اعلام کرد که یکی از مهمترین اعضای القاعده در آفریقا را که گفته می‌شود رهبری عملیات این گروه تروریستی در شرق آفریقا را در دست داشت از پای در آورده، ایالات متحده کشته شدن وی را ضربه‌ای به القاعده و متحدانش توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، پلیس سومالی روز شنبه اعلام کرد که نیمه شب سه‌شنبه، ۱۷ خرداد، فاضل عبدالله محمد ۳۸ ساله را در نزدیکی مقر پلیسی در موگادیشو، پایتخت این کشور آفریقایی پس از چندین مبادله آتش از پای در آورده است.

به دنبال انتشار این خبر،‌ هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده در جریان سفر به تانزانیا، قتل آقای محمد را ضربه‌ای مهم به این گروه و متحدانش توصیف کرد.

خانم کلینتون افزود گفت: «این پایان کار تروریستی است که عامل مرگ و رنج افراد بیگناه بسیاری در دارالسلام و نایروبی و نیز کارکنان سفارت آمریکا در این شهرها بود.»

فاضل عبدالله محمد متولد مجمع الجزایر کومور بود.
فاضل عبدالله محمد که گفته می‌شود در تغییر چهره، جعل اسناد و همچنین ساخت بمب چیره بوده، متهم به رهبری چندین حمله تروریستی، از جمله حمله به سفارت‌های آمریکا در دارالسلام و نایروبی است. در جریان این حملات که در سال ۱۹۹۸ رخ داد بیش از ۲۰۰ تن کشته و هزاران تن زخمی شدند.

یکی از مقامات امنیتی سومالی به خبرگزاری فرانسه گفته که بر اساس تست دی ان اِی و همچنین عکس‌هایی که از آقای محمد در اختیار پلیس بود، هویت این فرد تأیید شده است.

به نوشته خبرگزاری رسمی آلمان، در جریان این حمله، یکی از اعضای گروه تروریستی الشباب نیز که همراه آقای محمد بوده، کشته شده است.

شبه نظامیان اسلام‌گرای الشباب که گفته می‌شود تحت فرمانبرداری فاضل عبدالله محمد است، با القاعده مرتبط هستند.

به گفته یکی از مقامات ارشد امنیتی سومالی، جسد آقای محمد پس از آزمایشات گوناگون و تأیید هویت وی، به خاک سپرده شده است.

یکی از مقامات ارشد ایالات متحده گفته است که با کشته شدن آقای محمد، القاعده یکی از «با تجربه‌ترین طراحان عملیات خود در شرق آفریقا» را از دست داده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، فاضل عبدالله محمد کارشناس کامپیوتر و دانش‌آموخته رشته زبانشناسی بود و گفته می‌شود که به پنج زبان تسلط داشت.

ایالات متحده برای سر به نیست کردن این فرد که همچنین متهم به حمله به هتلی اسرائیلی در کنیا و به علاوه به گلوله بستن یک هواپیمای مسافربری اسرائیلی است، پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

گفته می‌شد که فاضل عبدالله محمد، شانس بسیاری داشت که پس از اسامه بن‌لادن، رهبری القاعده را به دست بگیرد.
XS
SM
MD
LG