لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۳۹

سوئد از شناسایی عامل بمبگذاری استکهلم خبر داد


تصویری منسوب به تیمور عبدالوهاب
به دنبال دو انفجار در استکهلم سوئد در روز شنبه، یک دادستان ارشد در استکهلم روز دوشنبه اعلام کرد که سوئد در مورد هویت بمبگذار انتحاری که در این عملیات کشته شده است «تقریبا یقین حاصل کرده است.»

به گزارش خبرگزاری‌ها، توماس لیندسترَند، دادستان ارشد در استکهلم روز دوشنبه، ۲۲ آذر اعلام کرد که مأموران تجسس تا ۹۸ درصد اطمینان دارند که بمبگذار انتحاری که روز شنبه در استکهلم، پایتخت این کشور خود را منفجر کرد، یک فرد متولد عراق به نام تیمور عبدالوهاب بوده است.

به نوشته رویترز انفجار‌های روز شنبه استکهلم، در یکی از مراکز پرتردد این شهر رخ داد و نخستین بمب در یک خودرو که در چهار راهی در مرکز شهر استکهلم پارک شده بود منفجر شد که بر اثر این انفجار آسیبی به کسی نرسیده است.

رویترز می‌افزاید انفجار دوم در فاصله سیصد متری از محل انفجار اول و حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد به وقوع پیوست که در اثر آن یک نفر کشته و دو نفر مجروح شدند.

گفته شده است که فرد کشته شده، همان بمبگذار انتحاری و احتمالا تیمور عبدالوهاب و ساکن بریتانیا بوده است.

دادستان کل سوئد روز دوشنبه اعلام کرد که فرد بمبگذار مقداری مواد منفجره حمل می‌کرده و کمربند انتحاری نیز به تن داشته و به نظر می‌رسد که تصمیم داشته عملیاتی را در ایستگاه پر تردد قطار یا یک فروشگاه به انجام برساند، اما این کمربند پیش از موعد مقرر منفجر شده است.

خبرگزاری‌ها می‌افزایند پس از این دو انفجار وبسایت شموخ الاسلام که مرتبط با القاعده است، مسئولیت انفجار‌های استکهلم را برعهده گرفت و اعلام کرد که بمبگذار انتحاری این حادثه فردی به نام تیمور عبدالوهاب است.

این وبسایت همچنین تصویری منسوب به آقای عبدالوهاب را منتشر کرده است.
به گزارش خبرگزاری‌ها در حال حاضر منزل آقای عبدالوهاب در بریتانیا در محاصره پلیس قرار دارد و پلیس بریتانیا اعلام کرده است که در بازرسی منزل فرد مظنون، هیچ وسیله خطرناکی یافت نشده و تا کنون نیز فردی در زمینه این بمبگذاری دستگیر نشده است.

همچنین سخنگوی پلیس شهری لندن تأیید کرده است که فرد ساکن در این منزل با حادثه استکهلم مرتبط بوده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تیمور عبدالوهاب، زاده بغداد و ۲۹ ساله بوده و در سال ۱۹۹۲ از عراق به سوئد نقل مکان کرده بود.

وی سپس در سال ۲۰۰۱ برای تحصیل در رشته ورزش درمانی به شهر لیوتن در شمال لندن، پایتخت بریتانیا نقل مکان کرد و به تحصیل در دانشگاه بدفوردشایر به تحصیل پرداخت.

به گفته خبرگزاری‌ها آقای عبدالوهاب متأهل و دارای فرزند بوده و در حال حاضر همسر و فرزندان وی در لیوتن ساکن هستند.

علاوه بر این خبرگزاری‌ها افزوده‌اند تیمور عبدالوهاب عضو یک وبسایت اسلامی همسریابی بوده است.

در این وبسایت که شخصی به نام تیمور عبدالوهاب عضو آن است، فرد مزبور اعلام کرده است که از سال ۲۰۰۴ ازدواج کرده، دو دختر دارد و مایل به ازدواج مجدد است.

وی همچنین افزوده است که به دنبال همسری است که سنی باشد و باور قوی داشته باشد و تأکید کرده است که در آینده تصمیم دارد در یک کشور عرب‌زبان ساکن شود.

پیام تهدید‌آمیز منسوب به تیمور عبدالوهاب به خبرگزاری سوئدی

خبرگزاری سوئدی «تی‌تی» اعلام کرده است که مدت کوتاهی پیش از وقوع این دو انفجار، ایمیل و فایل صوتی تهدید آمیزی را از سوی فردی به صورت ایمیل دریافت کرده است.

در این پیام، حضور ۵۰۰ سرباز سوئدی در افغانستان و کاریکاتور کاریکاتوریست سوئدی لارس ویلکس با موضوع محمد، پیامبر اسلام، محکوم شده و فرستنده این پیام تهدید کرده بود که حملاتی مرگبار در سوئد رخ خواهد داد.

در این پیام فرد مزبور که به گفته خبرگزاری‌ها گمان می‌رود همان بمبگذار انتحاری باشد می‌گوید: «اکنون ملل اسلامی به آن‌چه عهد کرده بودند رسیده‌اند. ما اینجا در اروپا و سوئد هستیم... ما حقیقت داریم.»

وی می‌افزاید: «تا زمانی که شما از جنگ خود با اسلام و تحقیر پیامبر و حمایت احمقانه خود از ویلکس خوک صفت دست نکشیذ، اعمال ما نیز پاسخگوی شما خواهند بود.»

او همچنین می‌گوید: «به تمام مسلمانان سوئد می‌گویم: از تملق گفتن [دیگران] و تحقیر خود دست بردارید زیرا زندگی تحقیر آمیز از اسلام به دور است... به برادران و خواهران خود کمک کنید و از هیچ چیز و هیچ کس نترسید و تنها خدا را بپرستید.»

وی علاوه بر این از خانواده‌اش می‌خواهد تا او را ببخشند و می‌افزاید که نمی‌تواند تماشاگر «بی عدالتی» باشد که به مسلمانان و حضرت محمد روا می‌شود.

او اظهار می‌کند: «من را به خاطر دروغ‌هایم ببخشید. من هیچگاه برای کسب درآمد به خاورمیانه نرفته بودم، من برای جهاد رفته بودم. امیدوارم که یک زمانی من را بفهمید. من هیچگاه نمی‌توانستم تمام این ‌[حرف]‌ها را به شما یا هر کس دیگری بگویم.»

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG