لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۵۳

«روز جهانی خنده»، روزی برای خنده بی‌وقفه و بی‌بهانه


«روز جهانی خنده» در زاگرب، پایتخت کرواسی- ۶ مه ۲۰۱۱
امروز، یکشنبه، ششم ماه مه که مصادف است با ۱۷ اردیبهشت، روز جهانی خنده است، روزی که مردم برای شادی و خنده و دستیابی به صلح از طریق خنده، به خیابان‌ها می‌آیند.

نامگذاری یک روز از سال به عنوان «روز جهانی خنده» ایده مادان کاتاریا بود، پزشکی هندی که در سال ۱۹۹۵ «یوگای خنده» را ابداع کرد. به همت وی از سال ۱۹۹۸ تاکنون، اولین یکشنبه ماه مه میلادی به عنوان روز جهانی خنده شناخته می‌شود و در این روز مردم در شهرهای مختلف در مکانی جمع می‌شوند و بدون دلیل و بی‌وقفه می‌خندند.

نخستین روز جهانی خنده سال ۱۹۹۸ و تنها در مومبای هند برگزار شد که ۱۲ هزار تن از اعضای «باشگاه‌های خنده» هند در آن شرکت کردند. باشگاه خنده مکانی است که تمرین‌های یوگای خنده در آن اجرا می‌شود.

سال ۲۰۰۰ اما برای نخستین بار «روز جهانی خنده» از مرزهای هند عبور کرد و در کپنهاگ، پایتخت دانمارک برگزار شد. در این رویداد بیش از ۱۰ هزار نفر در میدان اصلی شهر گرد هم آمدند.

مادان کاتاریا قصد دارد از طریق خنده، صلح را در جهان برقرار کند. او می‌گوید: «وقتی شما می‌خندید، تغییر می‌کنید و وقتی تغییر می‌کنید تمام جهان اطراف شما تغییر می‌کند.»

در روز جهانی خنده، اعضای باشگاه‌های خنده به همراه اقوام و دوستان و همچنین سایر علاقمندان به خیابان‌ها آمده و می‌خندند. در طول مراسم افراد دست می‌زنند، می‌رقصند و فریاد می‌زنند « هو هو، ها ها ها» و «خوبه، خوبه، همینه».

«روز جهانی خنده» در توکیو،‌ ژاپن- ۲۰۱۱


پس از آن معمولا افراد چندین تمرین یوگای خنده را انجام می‌دهند و پیام مادان کاتاریا خوانده می‌شود.

این مراسم با موسیقی و سایر سرگرمی‌های مختلف همراه است و به افرادی نیز به خاطر طبیعی‌ترین خنده بی‌دلیل یا قابلیت انتقال بالای خنده به دیگران جوایزی تعلق می‌گیرد.

به گفته وب‌سایت رسمی «روز جهانی خنده»، در حال حاضر در بیش از ۶۵ کشور بالغ بر شش هزار باشگاه خنده تأسیس شده است.

در ایران نیز باشگاه‌ خنده سال ۱۳۸۰ توسط مجید پزشکی تأسیس شد. هم‌اینک از جمله در تهران، کرج و رودهن باشگاه خنده وجود دارد و به نوشته وب‌سایت «باشگاه خنده و تندرستی ایران»،‌ ده‌ها مربی یوگای خنده در شهرهای مختلف ایران به فعالیت مشغول هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهانه خندیدن در این باشگاه‌ها، شکلک و بازی و شعرهای کودکانه‌ای مثل «عمو زنجیرباف» و «وروره جادو» است.

وب‌سایت «باشگاه خنده و تندرستی ایران» تأکید می‌کند که یوگای خنده باعث اکسیژن‌رسانی گسترده به سلول‌های بدن می‌شود و نقش کارسازی در کاهش استرس و تنش دارد.

تشویق به خنده فقط از ابتکارات این گروه‌ها نیست و از جمله شرکت خدمات‌رسانی اینترنتی یاهو نیز به تازگی در یکی از وب‌سایت‌های خود فهرستی تهیه کرده‌است از فیلم‌های خنده‌داری که به گفته یاهو «هر کس باید در عمرش حتماً دیده باشد».

در این فهرست که ۸ هزار کاربر فیس‌بوک بر آن کلیک «پسندیدم» زده‌اند، نام فیلم‌هایی نظیر «باکره ۴۰ ساله»، «همه چیز درباره ایو»، «انی هال»، «بورات»، «ساقدوش‌ها»، «دکتر استرنجلاو»، «مونتی پایتون»، «بعضیا داغشو دوست دارن»، «توتسی» و «مری یه چیزیش میشه» به چشم می‌خورد.
XS
SM
MD
LG