لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۴

حضور رهبران ده‌ها کشور جهان در مراسم تشییع واتسلاو هاول


مادلین آلبرایت، نخست وزیر پیشین و چک‌تبار آمریکا در مراسم تششیع جنازه واتسلاو هاول- دوم دی‌ماه ۱۳۹۰
مراسم تشییع واتسلاو هاول، رئیس جمهور پیشین چک روز جمعه در حالی با حضور رهبران ده‌ها کشور جهان در پایتخت این کشور برگزار شد که هزاران نفر برای ادای احترام به این شخصیت مردمی، در مسیر حرکت تابوت به سمت کلیسای تاریخی شهر پراگ به انتظار ایستاده بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هیلاری‌کلینتون، وزیر امورخارجه ایالات متحده به همراه بیل کلینتون، رئیس جمهور پیشین آمریکا، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، دیوید کامرون، نخست وزیر برتانیا و مادلین آلبرایت، وزیر پیشین خارجه آمریکا از جمله افرادی بودند که در کنار رهبران چندین کشور کمونیستی سابق در این مراسم حضور داشتند.

واتسلاو هاول روز یکشنبه، ۲۷ آذرماه پس از یک دوره طولانی ابتلا به سرطان، در سن ۷۵ سالگی درگذشت.آیین تشییع جنازه واتسلاو هاول با حضور هزار تن در کلیسای سنت ویتوس واقع در محوطه کاخ پراگ برگزار شد و حدود دو ساعت به طول انجامید.

در این مراسم که در جریان آن نوای غم‌انگیز «رِکوئیم» آنتون دورژاک، آهنگساز چکی به اجرا در آمد، تابوت واتسلاو هاول در حالی که با پرچم چک پوشیده شده بود، در جلوی کلیسا و در برابر حاضران قرار گرفته بود.

در طول مراسم مادلین آلبرایت وزیر خارجه پیشین و چک‌تبار ایالات متحده، در سخنانی به زبان چکی خطاب به واتسلاو هاول گفت: «برای تو، جدال برای آزادی تنها برای دستیابی به چیزی والاتر بود؛ حقیقت.»

همچنین در جریان این مراسم، پیام پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر معنوی کاتولیک‌های جهان، قرائت شد.

پاپ بندیکت شانزدهم در این پیام از «شجاعت واتسلاو هاول در دفاع از حقوق بشر» در زمانی که به گفته وی این دست از امور «به طور سیستماتیک» از سوی حکومت مرکزی انکار می‌شد، یاد کرد.

پیشتر آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت آقای هاول آورده بود که «واتسلاو هاول با رفتار و گفتار خود مردم را به سوی آزادی سوق داد.»

روز جمعه، ساعت ۱۲ به احترام واتسلاو هاول به مدت یک دقیقه سکوت اعلام شد.

مراسم تشییع جنازه واتسلاو هاول به صورت زنده از تلویزیون چک پخش می‌شد و ده‌ها هزار نفر از ساکنان پراگ در خیابان‌های شهر از طریق تلویزیون‌های نصب شده در شهر این مراسم را تماشا می‌کردند.

همچنین در اسلواکی، کشور همسایه چک و بخشی از کشور چکسلواکی سابق، در جریان مراسم تشییع جنازه، به منظور احترام، پرچم‌ها به حالت نیمه افراشته در آمد.

واتسلاو هاول، نویسنده، مبارز سیاسی و فعال حقوق بشر که در انقلاب مخملی ۱۹۸۹ چکسلواکی و پایان دادن به حکومت کمونیستی دراین کشور نقشی کلیدی برعهده داشت از محبوبترین چهره‌های جمهوری چک به‌ شمار می‌رود.

به دنبال مرگ واتسلاو هاول، به مدت سه روز در جمهوری چک عزای عمومی اعلام شد.

قرار بر این بود که پس از برگزاری مراسم، جسد واتسلاو هاول به خواست او و خانواده‌اش سوزانده شود و خاکسترش در جریان مراسمی خصوصی در کنار همسر پیشینش به خاک سپرده شود.
XS
SM
MD
LG