لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۴۸

مطهری: کسی را به صرف انتقاد از نظام نمی‌توان رد صلاحيت کرد


علی مطهری، نماینده مجلس، گفته است برای بالارفتن مشارکت در انتخابات آینده، باید این انتخابات «کاملا سالم» برگزار شود. او تاکید کرده است صرف این که کسی منتقد جمهوری اسلامی باشد، نمی‌توان او را رد صلاحیت کرد.

علی مطهری، نماینده منتقد در مجلس نهم، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا که روز جمعه ۹ فروردین منتشر شده، گفته است: «یکی از مقدمات برای رسیدن به مشارکت بالا و رقم زدن حماسه سیاسی درانتخابات، برگزاری انتخاباتی کاملا سالم است.»

این چهره منتقد دولت همچنین گفته است برای افزایش مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ و خلق «حماسه سیاسی» ، «شورای نگهبان نباید در تایید صلاحیت‌ها سخت‌گیری داشته باشد و گرایش سیاسی مخالف و منتقد را دلیل بر رد صلاحیت نداند.»

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سال ۱۳۹۲ را سال «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» نامیده است.

به اعتقاد علی مطهری، «مشارکت بالای مردم در این انتخابات می‌تواند تاثیر زیادی در تغییر رفتار غرب درباره تحریم‌های اقتصادی و حتی تهدید نظامی داشته باشد.»

او تاکید کرده است: «صرف اینکه کسی منتقد نظام باشد و یا خواستار اجرای کامل و بدون تنازل قانون اساسی باشد و یا تاکید بر اجرای فصل سوم قانون اساسی داشته باشد که شامل حقوق ملت است نمی‌توان این افراد را رد صلاحیت کرد.»

این نماینده مجلس هشدار داده است که نباید از این که «نظر رهبری بر کدام نامزد است» حرفی زده شود؛ «همان‌طور که در انتخابات سال ۸۸ این روش متاسفانه از جانب برخی اصولگرایان دنبال می‌شد» و به گفته او «آسیب زیادی به کشور زد.»

گمان‌زنی‌ها درباره رد صلاحیت برخی نامزدها در انتخابات خردادماه در حالی مطرح شده است که حدس زده می‌شود از سویی اسفندیار رحیم‌مشایی، چهره نزدیک به محمود احمدی‌نژاد و مورد انتقاد اصول‌گرایان، و از سوی دیگر محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران و از چهره‌های اصلی اصلاح‌طلبان ایران در این انتخابات نامزد شوند.

پیش از این گروه‌هایی از اصلاح‌طلبان در داخل ایران از محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران، برای نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری دعوت کرده‌اند.

بیش از دو هفته پیش در ۲۳ اسفند ۹۱ علی مطهری با استقبال از نامزدی محمد خاتمی گفته بود: «اگر اصلاح‌طلبان با کاندیدایی که مورد اقبال مردم است وارد صحنه انتخابات شوند، می‌توانند فضا را تغییر دهند. من فکر می‌کنم اگر آقای خاتمی کاندیدا شوند بیشترین آرا را به خود اختصاص می‌دهند. پس از آن و با فشار افکار عمومی فضا تغییر خواهد کرد و اصلاح‌طلبان به همان نتایج مورد نظر خود می‌رسند. هم زندانیان سیاسی آزاد می‌شوند و هم بسیاری از محدودیت‌ها رفع می‌شود.»

او درباره این که اگر آقای خاتمی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ شود تایید صلاحیت می‌شود یا نه، گفته بود: «نمی‌توانم نظر قطعی بدهم. بالاخره آقای خاتمی هم باید از آبروی خود مایه بگذارند. ایشان نباید صرفا در جاده هموار گام بردارند. باید در جاده خاکی هم حرکت کنند. بنده معتقدم اگر ایشان وارد صحنه شوند بسیار مفیدتر خواهد بود تا این‌که منتظر تغییر شرایط باشند.»

علی مطهری در آذرماه سال گذشته واکنش به اظهارات اخیر احمد جنتی درباره منع حضور «فتنه‌گران» در انتخابات آینده ریاست جمهوری، در نامه‌ای سرگشاده نوشت که اظهارات دبیر شورای نگهبان اگر درباره میرحسین موسوی و مهدی کروبی باشد، «وجاهت قانونی» ندارد.

آقای مطهری یادآوری کرد میرحسین موسوی و مهدی کروبی «در هیچ دادگاهی در ایران به طور علنی محاکمه نشده‌اند و از خود دفاع نکرده‌اند» و به همین خاطر نیز «مجوز قانونی برای رد صلاحیت آنان وجود ندارد».

آقای مطهری در این نامه خود نوشت این سخنان آقای جنتی در مورد کسانی می‌تواند «وجاهت قانونی» داشته باشد که «جرم آنها در دادگاه صالح اثبات شده و حکم دادگاه موجب محرومیت آنها از حقوق اجتماعی است».

او از دبیر شورای نگهبان خواسته است به جای صدور این‌گونه احکام شخصی، راه قانون را طی کند.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، اخیرا گفته است معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و کسانی که از این معترضان «برائت نجسته‌اند و آنها را تایید کردند» امکان حضور در انتخابات را ندارند.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG