لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۱

ابراهیمی: بدون دستیابی به راه حل سیاسی، سوریه جهنم می‌شود


اخضر ابراهیمی در مسکو گفته است که اگر طرفین درگیر در بحران سوریه حاضر به مذاکره نشوند و یک راه‌حل سیاسی برای این بحران پیدا نشود، این کشور «جهنم می‌شود». وزیر خارجه روسیه نیز مخالفان بشار اسد را به سد کردن مسیر مذاکرات متهم کرده است.

به گزارش رویترز، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای بحران سوریه که برای گفت‌وگو با مقامات روس درباره این بحران به مسکو رفته است، روز شنبه ۹ دی (۲۹ دسامبر) گفته است: «افراد مسئول در داخل و خارج سوریه باید کمک کنند سوری‌ها بیش از این در خون‌ریزی بیشتر و هرج و مرج بیشتر فرو نروند و جلوی تبدیل‌شدن آن به یک کشور در هم شکسته را بگیرند‬».

این فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در کنفرانس رسانه‌ای در کنار وزیر خارجه روسیه گفته است: «اگر فقط دو جایگزین برای وضع موجود مانده باشد، جهنم واقعی یا روند سیاسی، پس همه ما باید بدون‌وقفه برای یک راه‌حل سیاسی تلاش کنیم. سخت است، خیلی پیچیده است، ولی انتخاب دیگری در بین نیست.»

همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه، اخضر ابراهیمی پس از این ملاقات با وزیر خارجه روسیه سرگئی لاوروف که یک ساعت و نیم طول کشید، گفته است: « واقعا ضروری است که درگیری‌ها در سوریه در ابتدای سال ۲۰۱۳ میلادی (یعنی ظرف ماه‌های آینده) پایان یابد.»

طبق این گزارش، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب هشدار داده است که ممکن سوریه به وضع سومالی دچار شود که مدت‌هاست به دست شبه‌نظامیان و نیروهای مسلح متعدد افتاده است.

آقای لاوروف در این کنفرانس رسانه‌ای گفت او و آقای ابراهیمی در این باره موافقت دارند که اگر قدرت‌های جهانی روی طرفین درگیر فشار بیاورند که با میانجی‌گری به خشونت‌ها پایان دهند، هنوز امیدی برای یک راه‌حل سیاسی وجود دارد.»

وزیر خارجه روسیه در کنار اخضر ابراهیمی به خبرنگاران گفت: «درگیری‌ها دارد بالا می‌گیرد ولی ما بر سر این موضوع توافق داریم که هنوز فرصت برای یک راه‌حل سیاسی وجود دارد.»

به گفته آقای لاوروف بشار اسد بارها هم علنی و هم خصوصی گفته است که بنا ندارد سمت خود را ترک کند. وزیر خارجه روسیه گفت که این موضع رئیس جمهور سوریه تغییر نمی‌کند.

به گزارش رویترز، او مخالفان بشار اسد را متهم به این کرد که مذاکرات برای حل بحران سوریه را به بن بست کشانده اند.

سرگئی لاوروف باز هم بر موضع مسکو تاکید کرد که برکناری بشار اسد نمی‌تواند از پیش‌شرط‌های مذاکرات باشد. او گفت امتناع مخالفان سوری از مذاکره با دولت سوریه، یک «بن‌بست» ایجاد کرده است.

وزیر خارجه روسیه گفت: «وقتی مخالفان می‌گویند فقط به شرط رفتن بشار اسد، مذاکره درباره آینده کشور خود را آغاز می‌کنند، به نظر ما این اشتباه است. به نظر ما این خیلی مخرب است. چنین پیش‌ شرطی به بهای جان شهروندان سوری تمام می‌شود.»

یک روز پیش از این در هشتم دی ماه روسيه برای نخستين بار از معاذ خطيب، رئيس ائتلاف ملی نيروهای اپوزيسيون سوريه، برای سفر به مسکو و انجام گفت‌و‌گو با نظام بشار اسد رئيس جمهور سوريه دعوت کرد. اين دعوت به‌سرعت از سوی اپوزيسيون سوريه رد شد.

معاذ الخطيب،‌ رئيس اين ائتلاف در مصاحبه با شبکه تلويزيونی الجزيره گفت که کناره‌گيری بشار اسد از قدرت، شرط اصلی مذاکرات است.
مسکو همزمان از دولت سوريه خواسته بود به سخنان خود درباره آمادگی برای گفت‌و‌گو با مخالفان جامه عمل بپوشاند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در جریان کنفرانس خبری مشترک آقای لاوروف و آقای ابراهیمی، وزیر خارجه روسیه عصبانیت خود را از واکنش معاذ خطیب پنهان نکرد و گفت: «من متوجه‌ام که آقای خطیب، چندان به سیاست مسلط نیست و شاید به نفع او باشد که موضع ما را از خود ما بشنود، نه از رسانه‌ها.»

به گزارش خبرگزاری روسی «ریا نووستی» همچنین گفت که مسکو خواستار بازگشت ناظران سازمان ملل متحد به سوریه و افزایش تعداد آنها است.

او همچنین گفت: «هنوز در خصوص برقراری آتش بس توافق حاصل نشده اما این برای ما اولویت مطلق است».

این سومین سفر اخضر ابراهیمی به مسکو در مقام فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب درباره سوریه بوده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها اخضر ابراهیمی و سرگئی لاوروف حرفی درباره جزئیات یک پیشنهاد صلح احتمالی که موضوع بحث آنان بوده باشد نزده‌اند.

این دیپلمات کهنه‌کار که از ماه اوت و در پی کناره‌گیری کوفی عنان، به عنوان سفیر ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه انتخاب شد، تا پیش از این سفر گفته بود که هنوز «طرح کاملی» برای حل بحران سیاسی در سوریه پیشنهاد نکرده است.
اخضر ابراهیمی دو روز پیش، هفتم دی ماه، در دمشق خواستار ایجاد «تغییرات واقعی» در سوریه برای پایان دادن به جنگ داخلی ۲۱ ماهه در این کشور شد و بر لزوم تشکیل یک دولت انتقالی قدرتمند تاکید کرد.
این سومین سفر اخضر ابراهیمی به سوریه در مقام سفیر سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب محسوب بود که با هدف احیای صلح در این کشور انجام می‌شود. طبق گزارش‌ها، او در این سفر با شماری از مقامات سوریه از جمله بشار اسد، رییس جمهوری این کشور، دیدار کرده است.

آقای ابراهیمی در دمشق گفت: «من معتقدم که مردم سوریه خواهان تغییر واقعی هستند و آرزوی آن را دارند و همه می‌دانند که این به چه معناست.»

بر اساس گزارش‌ها، درگیری‌ها در سوریه تاکنون به کشته‌شدن بیش از ۴۵ هزار تن انجامیده است.
XS
SM
MD
LG