لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۳

شمار کشته‌های زلزله ۵.۵ ریشتری شرق ایران به شش تن رسید


زهان؛ عکس از مرکز زمین‌شناسی آمریکا
زلزله ای به شدت ۵.۵ ریشتر منطقه زهان را در شرق ایران و در نزدیکی مرز افغانستان لرزاند. گزارش‌های اولیه حاکی از جان‌باختن دست کم شش نفر و مجروح‌شدن ۲۰ نفر است.
به گزارش مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زمین‌لرزه ساعت ۲۰:۳۸ به وقت ایران رخ داده و کانون آن نیز در عمق ۹ کیلومتری زمین بوده است. مرکز زمین‌شناسی آمریکا، بزرگی این زمین‌لرزه را ۵.۶ ریشتر ذکر کرده است.

شهر زهان در ۱۱۰ کیلومتری بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی است.

محمد علی آخوندی مدیرکل حوادث غیرمترقبه خراسان جنوبی بامداد پنجشنبه به خبرگزاری مهر گفت شمار جان باختگان به شش نفر رسیده است. وی همچنین اظهار داشت در روستای شارج یک کودک مفقود شده است.

حسین درخشان سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز بامداد پنجشنبه به ایرنا گفت، گروه‌های زنده یاب به همراه سگ‌های تجسس و نجات به منطقه زلزله زده زهان اعزام شدند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر همچنین گفته است که طبق آخرین اخبار دریافتی از سوی گروه های ارزیاب اعزامی به منطقه زلزله‌زده، برخی مسیرهای ارتباطی در برخی روستاهای منطقه زلزله‌زده مسدود شده است.
آقای درخشان پیش‌بینی کرده است با توجه به تخریب برخی از منازل فرسوده در اثر وقوع این زلزله احتمال می‌رود تعداد مجروحان و مصدومان این حادثه که در زیر آوار مدفون شده‌اند، افزایش یابد.

به گزارش مهر چندین پس لرزه منطقه زهان را لرزانده و ستاد مدیریت بحران از مردم خواسته است از حضور در خانه‌های غیرمقاوم خودداری کنند.

برپایه این گزارش در ۱۵ روستای منطقه زهان اکثر خانه‌ها دچار خسارت یا تخریب شده‌اند و مردم در بیرون از خانه‌ها به سر می‌برند و این در حالی است که هوای منطقه سرد است. گزارش شده که در شهرهای زهان و زیر کوه نیز مردم در بیرون خانه‌ها هستند.

مسئولان استان خراسان جنوبی گفته‌اند که با امکانات استانی می‌توانند به مناطق زلزله زده رسیدگی کنند.
مدیرعامل هلال احمر خراسان جنوبی نیز خبر داده است که در برخی از مناطق زلزله‌زده، عده‌ای زیر آوارها مانده‌اند و امدادگران هلال احمر در حال تلاش برای پیداکردن و نجات‌دادن این زلزله‌زدگان هستند.

فلاحتی،‌ فرماندار شهرستان زیرکوه، نیز در گفت‌وگو با شبکه خبر از ریزش کوه و بسته شدن برخی راه‌ها خبر داد و اظهار داشت که در یکی از روستاهای زلزله‌زده ۵ نفر کشته و شماری نیز زخمی شدند که حال برخی از آنها وخیم است.

محمدرحیم شهریاری همچنین خبر داده است که ۱۵ گروه امدادی هلال‌احمر منطقه، به بخش‌های زلزله‌زده اعزام شده‌اند. به گفته او، ۱۰ دستگاه آمبولانس و دو دستگاه کامیون حامل وسایل امدادی مانند مواد غذایی، پتو و چادر و وسایل گرمایشی به زهان فرستاده شده‌اند.

طبق گزارش مرکز لرزه‌نگاری ایران، ظرف یک ساعت پس از این زلزله، ۱۲ پس‌لرزه نیز این منطقه را تکان داده است. بزرگی این پس‌لرزه‌ها از ۲ تا ۳.۵ ریشتر بوده است.

خبرگزاری‌های داخلی ایران نوشته‌اند که پس از این زلزله، ارتباط تلفنی و اینترنتی مناطق زلزله‌زده قطع شده است و اینترنت شهر بیرجند هم دچار اختلال شده است.

خبرگزاری مهر نوشته است شهروندان این منطقه «از ترس وقوع زلزله‌های بعدی، خانه‌ها را ترک کرده و در خیابان‌ها تجمع کرده‌اند».

گزارش‌های اولیه از ترک‌خوردگی منازل مسکونی به خصوص در روستاهای این منطقه خبر داده‌اند.

خبرگزاری مهر با اشاره به این‌که ساختمان‌های روستاهای منطقه زهان خشت گلی و «غیرمقاوم» هستند، پیش‌بینی کرده است که خسارت واردشده در روستاها بیشتر باشد.
مدیر کل ستاد حوادث غیر مترقبه خراسان جنوبی در این باره خبر داده است که در پی این زلزله «تعدادی از روستاهای دارای بافت فرسوده» تخریب شده‌اند.

محمودعلی آخوندی گفته است که در شهر زهان «با توجه به نوسازی‌های صورت‌گرفته، خسارت در حد ترک‌خوردگی دیوار و شکستن شیشه‌ها بود».

ایران در مسیر شماری از گسل‌های عمده زمین قرار دارد و در سال‌های اخیر متحمل زلزله‌های شدیدی شده است.

از جمله در دی ماه سال ۱۳۸۲ زلزله‌ای به بزرگی ۶.۶ ریشتر، شهر بم را در جنوب‌شرقی ایران ویران کرد و دست‌کم ۲۶ هزار کشته بر جا گذاشت.

همچنین در مرداد امسال دو زلزله تقریبا هم‌زمان به بزرگی ۶.۳ و ۶.۴ ریشتر، اهر و ورزقان را در شمال‌غربی ایران لرزاند و بیش از ۳۰۰ نفر در این دو زمین‌لرزه جان خود را از دست دادند.

بافت فرسوده روستاها و شهرها در ایران که اغلب با مصالحی مانند خشت گل ساخته شده‌اند، در برابر زلزله‌های متوسط نیز مقاوم نیست و این زلزله‌ها مایه خرابی‌های گسترده و جان‌باختن شهروندان شده است.
XS
SM
MD
LG