لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۴۲

تاجزاده به خامنه‌ای: استبداد آخوندی پاسخگوی نیازها نیست


مصطفی تاجزاده، زندانی سیاسی، در یادداشتی خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته است که در جهان امروز «استبداد آخوندی نمی‌تواند پاسخگوی نیازها باشد» و از او خواسته است «داوطلبانه» یک انتخابات آزاد برگزار کند.

مصطفی تاجزاده در یادداشتی که از زندان اوین فرستاده و روز ۳۰ فروردین در وبسایت نوروز ارگان حزب مشارکت منتشر شده، از آقای خامنه‌ای خواسته است فرصت را از دست ندهد و «برای رفع مشکلات و پیشرفت همه جانبه کشور و اعتلای جایگاه میهن در سطح جهان»، داوطلبانه «انتخاباتی مطابق با استانداردهای جهانی» برگزار کند.

آقای تاجزاده نوشته است در جهان امروز «استبداد آخوندی نمی‌تواند پاسخگوی نیازها باشد».

او سخنان آیت‌الله علی خامنه‌ای را مبنی بر آزاد بودن انتخابات در ایران رد کرده و نوشته است: «در حال حاضر شرایط برگزاری انتخابات در کشورمان نه تنها با دموکراسی‌های باسابقه جهانی فاصله بسیار دارد بلکه از برخی کشورهای اسلامی و حتی همسایه‌های خود نیز در این زمینه عقب افتاده‌ایم.»

این عضو ارشد دو تشکل اصلاح‌طلب حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که از خرداد ۸۸ در بازداشت و حبس به سر می‌برد، در یادداشت خود نوشته است که در سال اول پس از انقلاب ۱۳۵۷، «پنج همه‌پرسی و انتخابات آزاد برگزار کرد» و به این ترتیب جمهوری اسلامی «پرچم‌دار انتخابات آزاد در منطقه» شد و «تقریباً از همه جوامع اسلامی مانند ترکیه، پاکستان، مصر، مالزی، تونس، لیبی و... جلو افتادیم.»

معاون سیاسی وزیر کشور دولت آقای خاتمی و رئیس ستاد انتخابات کشور در دولت او، نوشته است: «با کمال تأسف در این سی سال، انتخابات ما با فراز و نشیب‌های زیادی برگزار شده است، نه کاملاً آزاد و نه صد در صد فرمایشی».

آقای تاجزاده با مقایسه چگونگی برپایی انتخابات در ترکیه، فلسطین، پاکستان، عراق و افغانستان با ایران، نوشته است: «در کشوری که دموکراسی بر آن حاکم باشد، مرسوم نیست که نهاد ناظر بر انتخابات، خود رأساً به رد صلاحیت منتقدان حکومت بپردازد.»

او همچنین نوشته است با انحصار رادیو و تلویزیون، برگزاری انتخابات آزاد ممکن نیست.

این زندانی سیاسی به آقای خامنه‌ای نوشته است: «برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه و شفاف که به این معناست که به راستی معتقدید انتخابات ریاست جمهوری دهم سالم برگزار شده و جناح حاکم خود را مستظهر به پشتیبانی و رأی اکثریت ایرانیان می‌داند.»

هر سه نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، میرحسین موسوی، مهدی کروبی، و محسن رضایی، پس از برگزاری آن گفتند که این انتخابات مخدوش بوده است. اما پس از تاکیدهای رهبر جمهوری اسلامی بر سلامت انتخابات، میرحسین موسوی و مهدی کروبی همچنان بر زیر سوال بودن نتایج این انتخابات پافشاری کرده‌اند. این دو از حدود ۸۰۰ روز پیش در حصر خانگی بوده‌اند.

آقای تاجزاده پیش از این نیز در یادداشتی که از زندان اوین فرستاده و روز ۵ فروردین در وبسایت نوروز ارگان حزب مشارکت منتشر شده بود، نوشته بود که اگر انتخابات آینده «مهندسی‌شده و فرمایشی» شود، مسئولیت آن با شخص رهبر جمهوری اسلامی است.

او از سخنان اخیر رهبر جمهوری اسلامی استقبال کرده بود که روز اول فروردین گفت در این انتخابات «تنها یک رای» دارد و تاکید کرد که این رای نیز تا لحظه‌ای که به صندوق آرا انداخته می‌شود، مخفی خواهد ماند.

به نوشته آقای تاجزاده، «این اولین بار ظرف چهار سال گذشته است که ایشان از موضع رهبری سخنرانی کرده‌اند.»

مصطفی تاجزاده در این یادداشت قبلی خود ابراز امیدواری کرده بود که این سخنان آقای خامنه‌ای «مقدمه برپایی انتخابات آزاد، سالم، عادلانه و قانونی باشد... ولی اگر این سخنرانی در حد حرف باقی بماند و در عمل انتخاباتی مهندسی شده و یک اسبه و فرمایشی برگزار شود، نه تنها مسئولیت برگزاری چنین انتخاباتی با شخص ایشان خواهد بود بلکه عواقب انتخابات رسوا نیز دامنگیر وی خواهد شد و همه باید مستقیما ایشان را مخاطب و مسئول وضعیت کشور بدانند.»

آقای تاجزاده پیش از این در ۲۱ اسفند در یادداشتی خواستار افزایش دعوت‌ها از محمد خاتمی برای اعلام نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده شده بود.

او در آن یادداشت نوشت که «محبوبیت و مقبولیت» آقای خاتمی افزایش یافته و «اقتدارگرایان از این عصبانی هستند.»

آقای تاجزاده نوشته بود: «آقای خاتمی باید بداند که هرگز نمی‌تواند نسبت به سرنوشت میهن و آئین و آینده ایرانیان در این شرایط حساس بی‌تفاوت باشد و خدای ناکرده غفلت و کوتاهی کند.»

چنین تداوم حصر خانگی رهبران آن اعتراض‌ها، مسیر تصمیم‌گیری برای اصلاح‌طلبان درباره انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ را پیچیده‌تر کرده است.

پیش از این گروه‌هایی از اصلاح‌طلبان در داخل ایران از محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران، برای نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری دعوت کرده‌اند. این انتخابات قرار است کمتر از دو ماه دیگر در ۲۴ خرداد ۹۲ برگزار شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG