لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۵۴

پیام دبیرکل سازمان ملل به مناسبت «روز جهانی نوروز»


بزرگداشت نوروز در اومسک، روسیه
دبیرکل سازمان ملل به مناسبت جشن نوروز در اول فروردین‌ماه مطابق با ۲۱ ماه مارس پیامی منتشر کرد و در این پیام یادآور شد که جشن بهاره نوروز «نه تنها گوناگونی و یگانگی فرهنگ‌ها را تجلیل می‌کند، بلکه یادآور حفاظت از محیط زیست است».

بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در پیامی که همچون سال‌های گذشته به مناسبت روز جهانی نوروز منتشر کرده نوشته است که این گونه مناسبت‌ها این فرصت را به دست می‌دهند که زیبایی طبیعت منعکس شود.

مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۸ خورشیدی) روز ۲۱ مارس (اول فروردین) را به عنوان روز جهانی نوروز تعیین کرد. این مناسبت همچنین به فهرست میراث معنوی جهان در یونسکو، سازمان فرهنگی، علمی و آموزشی سازمان ملل، اضافه شد.

به همین مناسبت دبیرکل سازمان ملل در سال‌های گذشته نیز برای نوروز پیام فرستاده است.

به نوشته آقای بان، «نوروز نه تنها کشورها را کنار هم می‌آورد، بلکه یادآور گرامی‌ داشتن کره زمین است که ما در آن شریک هستیم».

دبیرکل سازمان ملل در پیام خود نوشته است: «با برجسته‌کردن زیبایی طبیعت و نو شدن بهاره، نوروز می‌تواند الهام‌بخش کسانی که آن را جشن می‌گیرند و همچنین ناظران این جشن باشد تا موانست بیشتری با محیط زیست داشته باشند.»

در اطلاعیه سازمان ملل در این باره یادآوری شده است که جشن نوروز که در اصل از ایران باستان می‌آید، در حال حاضر از سوی بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان جشن گرفته می‌شود.

بیش از سه هزار سال است که ملل مختلف در شبه جزایر بالکان، حوزه دریای سیاه، قفقاز، آسیای میانه و خاورمیانه جشن نوروز را در میان سنت‌های خاص خود نگاه داشته‌اند.

دبیرکل سازمان ملل در پیام امسال خود همچنین آورده است: «نوروز صفی گسترده از فرهنگ‌ها را گرد هم آورده است. مناسک این جشن شامل سوارکاری خاص، کشتی سنتی، آوازهایی به زبان‌های مختلف، داستان‌هایی درباره شاه اسطوره‌ای جمشید، یا روشن‌کردن شمع جلو خانه‌هاست. این شیوه‌های مختلف ابراز روح نوروز، یک پیام مشترک در هم‌بستگی انسانی دارند.»

در همین حال خبرگزاری مهر گزارش داده است که روز ۲۹ اسفندماه، بان گی مون در مراسم گرامی‌داشت نوروز در سازمان ملل شرکت کرده است.

این مراسم از سوی ۱۲ کشور حوزه نوروز، ایران، افغانستان، آذربایجان، هند، عراق، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان برگزار می‌شود.

خبرگزاری مهر نوشته است که میزبان این مراسم در سال جاری هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل بوده است و محمد خزاعی، سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، در این مراسم فرا رسیدن نوروز را از طرف ایرانیان تبریک گفته است.

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG