لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۹

نشست سران عرب در قطر گشایش یافت


عمر البشیر، رئیس جمهور سودان، در جلسه گشایش نشست سران عرب
نشست سالانه سران کشورهای عضو اتحادیه عرب روز دوشنبه با حضور سران و مقامات ۲۲ عضو این سازمان در دوحه قطر گشایش یافت.

به گزارش آسوشیتدپرس، نشست سالانه رهبران کشورهای عرب در حالی روز دوشنبه کار خود را در پایتخت قطر آغاز کرد که عمر البشیر، رئیس جمهور سودان، نیز علی‌رغم صدور حکم بازداشت خود از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی در آن شرکت دارد. روز یک‌شنبه امیر قطر که کشورش از متحدان آمریکا در منطقه به شمار می‌آید شخصاً در فرودگاه از رئیس جمهور سودان روی فرش قرمز استقبال کرد.

هفده رهبر بیست و دو کشور عضو اتحادیه عرب به همراه نخست وزیر عراق در نشست دو روزه سران عرب در دوحه حضور دارند. بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، نیز برای حضور در نشست سران عرب به دوحه سفر کرده است.

این در حالی است که غیبت حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، از نشست دوحه از احتمال موفقیت این نشست در پایان دادن به شکاف میان اعراب در مورد مسائلی مانند تحولات در مناطق فلسطینی و نوع تعامل با ایران کاسته است.

سران کشورهای عربی در حالی برای گفت‌وگو پشت یک میز می‌نشینند که از این میان به‌ویژه دو کشور مصر و عربستان خود را با نفوذ روزافزون ایران در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس روبه‌رو می‌بینند.

وزرای امور خارجه کشورهای عربی در نشست روز شنبه خود پیش‌نویس بیانیه‌ای را برای نشست سران آماده کرده‌اند که در آن کشورهای عربی خواستار لغو حکم بازداشت عمر البشیر شده‌اند.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، نیز در نطق افتتاحی خود خواستار لغو این حکم شد و اسرائیل را متهم به مقابله با تلاش‌های کشورهای عربی برای دستیابی به صلح کرد.

XS
SM
MD
LG