لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۱۷

آمریکا: بحران در بحرین راه حل نظامی ندارد


نیروهای سعودی در بحرین
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، از طرف‌های درگیر در بحرین خواسته است، برای یافتن راه حلی سیاسی برای بحران جاری در این کشور با هم وارد گفت و گو شوند. وی همچنین تاکید کرده است که بحران سیاسی در بحرین راه حل نظامی ندارد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه دریک کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه مصر در قاهره با اشاره به تحولات بحرین گفته است: «توصیه ما به همه طرف‌های درگیر این است که برای یافتن راه‌حلی سیاسی با یکدیگر وارد گفت و گو شوند.»

وی در عین حال افزوده است: «موضوع امنیت از اهمیت بسیاری برخوردار است، چرا که انجام گفت و گو نیازمند محیطی امن و با ثبات است، اما آنچه که مهم است، آن است که همه به گفت و گو پایبند باشند.»

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین با اشاره به اعزام نیرو از سوی برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به بحرین گفته است: «ما می‌دانیم که دولت بحرین از متحدان خود در شورای همکاری خلیج فارس کمک خواسته است.»

این در حالی است که اقدام عربستان سعودی و امارات در اعزام نیرو به بحرین برای مقابله با اعتراض‌های مردم این کشور که بیشتر آن را شیعیان تشکیل می‌دهد، با واکنش تند معترضان روبرو شده است و ایران نیز از این اقدام با عنوان «مداخله نظامی» در بحرین یاد کرده و آن را «غیرقابل قبول» خوانده است.

روز دوشنبه عربستان سعودی برای آنچه «محافظت از ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی» در بحرین خوانده است، حدود ۱۰۰۰ سرباز به این کشور اعزام کرده بود.

همچنین شیخ عبدالله بن‌زاید آل‌نهیان، وزیر امور خارجه امارات نیز اعلام کرده بود، کشورش ۵۰۰ نیروی پلیس برای مقابله با اعتراض اکثریت شیعه بحرین به این کشور اعزام کرده است.

به گفته وزیر امور خارجه امارات، سایر کشورهای عضو شورای خلیج فارس نیز «برای اعاده نظم و امنیت در بحرین» مشارکت خواهند کرد.

این در حالی است که اعزام نیرو از سوی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به بحرین با واکنش تند ایران روبرو شده است که این اقدام را موجب «پیچیده‌تر شدن» اوضاع در بحرین دانسته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه با دبیر کل سازمان ملل متحد، وزرای امور خارجه قطر و ترکیه و نیز دبیرکل اتحادیه عرب تلفنی مذاکره کرده و نسبت به «دخالت نیروهای خارجی در بحرین و به خطر انداختن جان انسان‌های بی‌گناه» ابراز نگرانی کرده است.

روز سه‌شنبه همچنین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با احضار سفیران عربستان و سوئیس و نیز کاردار سفارت بحرین به وزارت امور خارجه به «دخالت نظامی در بحرین» اعتراض کرده بود.

در همین روز بحرین نیز در اعتراض به آنچه «دخالت بی‌شرمانه‌»‌ ایران در امور داخلی خود خوانده است، سفیر خود از تهران را فراخوانده بود.

از سوی دیگر روز سه‌شنبه اعتراض‌ها در بحرین بالا گرفت و بر اساس اعلام منابع بیمارستانی دست‌کم ۲۰۰ نفر از معترضان بر اثر شلیک گلوله از سوی نیروهای نظامی زخمی شدند و یک سرباز عربستانی نیز به دست معترضان کشته شده است.

گزارش‌های دیگر حاکی از آن است که یکی از معترضان و نیز یک نفر از اعضای نیروهای امنیتی در یکی از مناطق شیعه‌نشین در جنوب منامه، پایتخت بحرین، در جریان اعتراض‌های روز سه‌شنبه کشته شدند.

گفتنی است در این روز هزاران نفر از معترضان بحرینی در اعتراض به اعزام سربازان عربستانی به بحرین از میدان مروارید شهر منامه به سمت محل سفارت عربستان دست به تظاهرات زدند.

همچنین چند تن از روحانیان برجسته شیعه بحرین روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به کشتار معترضان از سوی نیروهای حکومتی هشدار داده و از سازمان کنفرانس اسلامی و شورای امنیت سازمان ملل متحد تقاضای کمک کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «ما از حوزه‌های علمیه، سازمان کنفرانس اسلامی و شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌خواهیم، هر چه زودتر برای جلوگیری از بروز بحران وارد عمل شوند.»

این در حالی است که به دنبال گسترش اعتراض‌ها علیه حکومت بحرین، پادشاه این کشور روز سه‌شنبه سه ماه حالت فوق‌العاده اعلام کرده و به ارتش این کشور اختیارهای گسترده‌ای برای مقابله با تظاهرات اکثریت شیعه داده است.

در مقابل هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، که پیشتر کشورش اعزام سربازان سعودی به بحرین را «مداخله نظامی» ندانسته بود، تاکید کرده است که بحران سیاسی در بحرین راه حل نظامی ندارد.

وی همچنین خواستار پایان اعمال خشونت علیه اعتراض‌های مسالمت‌‌آمیز مردم بحرین شده است.

همچنین یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی گفته است که خانم کلینتون از قاهره با همتای سعودی خود تلفنی گفت و گو کرده و یک بار دیگر بر لزوم خویشتن‌داری در مقابل معترضان در بحرین و تلاش برای یافتن راه حلی سیاسی تاکید کرده است.
XS
SM
MD
LG