لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۲۹

«خودداری شرکت‌های نفتی از ارایه سوخت به هواپیماهای ایرانی در ژنو»


بنا بر اعلام هواپیمایی کشوری سوئیس، به دنبال خودداری شرکت‌های نفتی از فروش سوخت به ایران‌ایر، امکان سوخت‌گیری هواپیماهای ایرانی در فرودگاه ژنو وجود ندارد و مقام‌های سوئیسی به دنبال «راه‌حلی عملی» برای این مشکل هستند.

به گزارش خبرگزاری سوییس، آنتون کوهلر، سخنگوی اداره فدرال هوانوردی سوییس روز جمعه اعلام کرده است، شرکت‌های نفتی از ارایه سوخت به هواپیماهای ایران‌ایر در فرودگاه ژنو خودداری می‌کنند.

وی گفت: «در حال حاضر هواپیماهای ایران‌ایر در فرودگاه ژنو سوخت دریافت نمی‌کنند.»

شرکت تامین کننده سوخت هواپیما‌ها در فرودگاه ژنو نیز با تایید این خبر اعلام کرده است، این شرکت از پایان ماه آوریل سال جاری میلادی تاکنون دیگر هیچ گونه رابطه تجاری با ایران‌ایر نداشته است.

بر اساس اعلام شرکت تامین کننده سوخت هواپیماها در فرودگاه ژنو، علت این امر، خودداری شرکت‌های نفتی از دادن سوخت به هواپیماهای ایرانی بوده است.

با این حال براساس این گزارش، پرواز هفتگی ایران‌ایر به ژنو لغو نمی‌شود و هواپیماهای ایرانی برای سوخت‌گیری باید در کشورهای دیگری مانند صربستان فرود آیند.

در سال گذشته خورشیدی و به دنبال تصویب چهارمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت و نیز تشدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، گزارش‌هایی درباره خودداری چند کشور اروپایی از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی منتشر شده بود.

از سوی دیگر در اواخر فروردین ماه سال جاری محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور، اعلام کرد، که ایران در اقدامی تلافی‌جویانه، تامین سوخت برای هواپیماهای غربی در فرودگاه‌های ایران را ممنوع کرده است.

در این میان اداره فدرال هوانوردی غیرنظامی سوییس اعلام کرده است که از طریق رایزنی با وزارت امور خارجه و وزارت اقتصاد این کشور به دنبال یافتن «راه‌حلی عملی» برای مشکل تامین سوخت هواپیماه‌های ایرانی است.

با این حال آنتون کوهلر، سخنگوی اداره فدرال هوانوردی غیرنظامی سوییس با اشاره به محدودیت‌های مشابه برای هواپیماهای ایرانی در سایر کشورهای اروپایی مانند آلمان و بریتانیا گفته است: «سوییس تنها کشوری نیست که با این مشکل روبرو است.»
XS
SM
MD
LG