لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۴۶

ایران: ساکنان اردوگاه اشرف به جز ۱۰۰ نفر از نظر ما عفو هستند


سفیر جمهوری اسلامی در عراق گفته است، از نظر ایران تمام ساکنان اردوگاه اشرف به جز کمتر از ۱۰۰ نفر از آنها عفو هستند و می‌توانند به ایران بازگشته و به هر جایی که می‌خواهند سفر کنند.

حسن دانایی‌فر، سفیر ایران در عراق، روز شنبه در گفت و گویی با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، درباره سرنوشت ساکنان اردوگاه اشرف در عراق گفته است: «تمام ساکنین اشرف از نظر ما عفو هستند، مگر کمتر از صد نفر از آنها که دارای پرونده قضایی‌اند. سایرین می‌توانند به کشور عزیزمان بازگردند و یا هر جایی که مایل هستند مسافرت کنند.»

این سخنان در حالی بیان شده است که در سال‌های اخیر قوه قضاییه جمهوری اسلامی چند نفر را به اتهام عضویت در سازمان مجاهدین،‌ ارتباط با مجاهدین، هواداری از آنها یا دیدار از اردوگاه اشرف به اعدام یا مجازات‌های سنگین محکوم کرده است.

مقام‌های عراقی در هفته‌های گذشته و پس از درگیری میان نیروهای ارتش این کشور و ساکنان اردوگاه اشرف، از آنها خواسته‌اند تا پایان سال جاری میلادی این کشور را ترک کنند.

اردوگاه اشرف که در شمال استان دیاله عراق قرار گرفته است، همچنان محل سکونت بیش از سه هزار تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران است که در اوایل دهه هشتاد میلادی و در جریان جنگ میان عراق و ایران به عراق نقل مکان کرده و از حمایت صدام حسین، دیکتاتور وقت عراق، برخوردار شده بودند.

سازمان مجاهدین خلق حدود ۱۲ سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و به منظور مبارزه مسلحانه با حکومت محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران، تاسیس شده بود.

هر چند این گروه همچنان از سوی ایالات متحده آمریکا در لیست گروه‌های تروریستی قرار دارد، اما به دنبال حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و خلع سلاح مجاهدین، نیروهای آمریکایی ابتدا مسئولیت حفاظت از آنها را در اردوگاه اشرف برعهده گرفتند.

اما با خروج تدریجی سربازان آمریکایی از شهرهای عراق، دولت عراق در تابستان سال ۲۰۰۸ مسئولیت اردوگاه اشرف را بر عهده گرفت.

در این میان حسن دانایی‌فر، سفیر ایران در عراق درباره شمار ساکنان اردوگاه اشرف چنین گفته است: «در حال حاضر ۳۴۰۰ نفر در اردوگاه اشرف حضور دارند که تاکنون تعداد هزار نفرشان به ایران بازگشته‌اند و ۷۵۰ نفرشان از طریق صلیب سرخ خواهان ترک اردوگاه هستند.»

وی همچنین درباره وضعیت ساکنان اردوگاه اشرف گفته است: «شرایط آنجا مناسب نیست. این افراد به لحاظ دسترسی به شبکه‌های اینترنتی، ‌ماهواره‌ای، تلفن و حتی ‌گفت‌‌و‌گوی دو یا چند نفره بسیار تحت فشار و محدودیت هستند و هر روز هم باید اقرار به گناه کنند؛ آن هم درباره تصورات گناه آلودشان. به تمام معنا حق انتخاب و آزادی برایشان وجود ندارد.»

وی همچنین افزوده است: «‌در حال حاضر منافقین از اردوگاه به شدت مراقبت و محافظت می‌کنند تا کسی از آن‌جا فرار نکند، چون از این نظر بسیار لطمه می‌خورند. اخیراً دو نفر از اعضای شورای رهبری از این گروه جدا شدند که لطمه بسیار زیادی به آن‌ها وارد شد. منافقین اصرار دارند اردوگاه اشرف باقی بماند، چون سرمایه‌شان آنجاست. همه سازمان و تشکیلات‌شان آنجاست، اما دولت عراق مخالف حضور منافقین در کشورش است.»

سفیر ایران همچنین درباره درگیری روز نوزدهم فروردین ماه میان نیروهای عراقی و ساکنان اشرف هم گفته است: «ماجرای چند هفته پیش درباره منافقین این بود که آنها به ارتش عراق اجازه ورود به این پادگان را نمی‌دهند. عراقی‌ها بخشی از زمین اطراف پادگان که خالی از سکنه بود را می‌خواستند به کشاورزان بدهند و منافقین به همین دلیل با ارتش عراق درگیر شدند که در این درگیری حدود ۴۰ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر هم زخمی شدند و ارتش عراق هم بخشی از پادگان را تصرف کرد.»

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG