لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۶

لاریجانی بر صندلی ریاست مجلس ماند؛ باهنر به هیئت رئیسه بازگشت


در آخرین انتخابات هیئت رئیسه مجلس هشتم، علی لاریجانی یک بار دیگر به عنوان رئیس مجلس انتخاب شد و محمدرضا باهنر، از اصول‌گرایان منتقد محمود احمدی‌نژاد، نیز به عنوان نایب رئیس مجلس برگزیده شد و جای حسن ابوترابی فرد را گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آخرین انتخابات هیئت رییسه مجلس هشتم در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس برگزار شد و علی لاریجانی که تنها نامزد کسب کرسی ریاست مجلس بود، در سمت خود ابقا شد.

بر اساس این گزارش، علی لاریجانی از مجموع ۲۴۴ رای ۲۱۲ رای کسب کرد، تا در آخرین سال فعالیت مجلس هشتم نیز همچنان ریاست آن را در اختیار داشته باشد.

همچنین محمدرضا باهنر، از منتقدان اصول‌گرای محمود احمدی‌نژاد، نیز با کسب ۱۸۳ رای به ترکیب هیئت رئیسه مجلس بازگشت و جایگزین حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس پیشین مجلس، شد.

پیشتر فراکسیون اصول‌گرایان مجلس، که اکثریت کرسی‌های پارلمان را در اختیار دارد، در انتخابات داخلی خود محمدرضا باهنر را به عنوان یکی از گزینه‌های خود برای نایب‌رئیسی مجلس انتخاب کرده بود.

تحلیل‌گران بازگشت دوباره محمدرضا باهنر به هیئت رئیسه مجلس به ویژه پس از علنی شدن اختلاف‌ها میان محمود احمدی‌نژاد و آیت‌الله خامنه‌ای بر سر وزارت اطلاعات را حاکی از جهت‌گیری اکثریت مجلس در مقابل رئیس دولت می‌دانند.

آقای باهنر یکی از منتقدان محمود احمدی‌نژاد در میان اصول‌گرایان به شمار می‌آید و به همین دلیل در انتخابات سال گذشته هیئت رئیسه مجلس از پست نایب رئیسی مجلس کنار گذاشته شده بود.

در انتخابات روز چهارشنبه برای تعیین هیئت رئیسه جدید مجلس، شهاب‌الدین صدر، دیگر نماینده اصول‌گرا، نیز با کسب ۱۳۱ رای به عنوان دیگر نایب رئیس مجلس در پست خود ابقا شد.

مسعود پزشکیان، نماینده اصلاح‌طلب مجلس هشتم، که یکی دیگر از نامزدهای انتخابات نایب‌ رئیسی مجلس هشتم بود، با کسب ۹۴ رای در جایگاه سوم قرار گرفت و از راه‌یافتن به هیئت رئیسه بازماند.

همچنین محمد آشوری با کسب ۱۸۶ رای، احمد ناطق‌نوری با ۱۳۹ رای و محسن کوهکن با ۱۳۶ رای یک بار دیگر به عنوان ناظر و کارپرداز هیئت رئیسه جدید مجلس انتخاب شدند.

جاسم ساعدی با ۱۷۷ رای، امیدوار رضایی با ۱۷۴ رای، محمد دهقان با ۱۷۰ رای، حسین سبحانی‌نیا با ۱۶۳ رای، محمدحسین فرهنگی با ۱۶۱ رای و جهانبخش محبی‌نیا با ۱۵۷ رای به عنوان منشی‌های هیئت رئیسه در سال چهارم فعالیت مجلس هشتم انتخاب شدند.
XS
SM
MD
LG