لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۳۱

عفو بین‌الملل سرکوب تظاهرات ۲۵ بهمن را محکوم کرد


لوگوی عفو بین الملل
به دنبال برگزاری تظاهرات مخالفان دولت ایران در روز دوشنبه در پایتخت و چند شهر مختلف و مقابله نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی با آن، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای سرکوب این تظاهرات را محکوم کرده و بر حق مردم ایران برای برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز تاکید کرده است.

حسیبه حاج‌صحراوی، قائم مقام بخش شمال آفریقا و خاور میانه در سازمان عفو بین‌الملل؛ که مقرش در لندن است، در این باره اظهار داشته است: «مردم ایران این حق را دارند که با شرکت در تجمعات مسالمت آمیز حمایت خود را از مردم مصر و تونس اعلام کنند.»

وی همچنین افزوده است: «مسئولیت دستگاه‌های دولتی در برقراری نظم اجتماعی نمی‌تواند، ممنوع ساختن اعتراض‌ها و سرکوب آن را توجیه کند.»

هفته پیش میر حسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، در نامه‌ای به وزارت کشور خواستار صدور مجوز برای یک راهپیمایی در حمایت از مردم تونس و مصر در روز ۲۵ بهمن ماه در تهران شده بودند.

هر چند مقام‌های جمهوری اسلامی پاسخ روشنی به این درخواست ندادند، اما معاون مدیر کل سیاسی وزارت کشور درخواست رهبران مخالف دولت را «غیرقانونی» خوانده و گفته بود، به «فتنه‌گران مجوز اغتشاش» داده نمی‌شود.

با این حال درخواست میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای تظاهرات روز ۲۵ بهمن ماه با استقبال گسترده مخالفان دولت در اینترنت روبرو شد و گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب نیز از آن حمایت کرده و خواستار مشارکت مردم در این تظاهرات شده بودند.

با وجود تهدید فرماندهان عالی‌رتبه سپاه مبنی بر سرکوب هر گونه تجمع مخالفان، روز دوشنبه خیابان‌های تهران و چند شهر دیگر از جمله شیراز و اصفهان یک بار دیگر شاهد اعتراض‌های خیابانی مخالفان دولت بود.

و در این میان گزارش‌های دریافتی از ایران از حضور انبوه نیروهای امنیتی و انتظامی و برخورد شدید آنها با تظاهر کنندگان حکایت داشت.

حسیبه حاج‌صحراوی، قائم مقام بخش شمال آفریقا و خاور میانه در سازمان عفو بین‌الملل در این باره اظهار داشته است: «سرکوب این تظاهرات تازه‌ترین تلاش دستگاه‌هایحکومتی در ایران برای جلوگیری از فعالیت مخالفان و خاموش کردن صدای دگراندیشان است.»

در آستانه برگزاری تظاهرات روز ۲۵ بهمن ماه در ایران، مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی شمار زیادی از فعالان سیاسی و مدنی را بازداشت کرده و روز دوشنبه نیز مانع حضور مهدی کروبی و میرحسین موسوی، در جمع تظاهرکنندگان شده بودند.
XS
SM
MD
LG