لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۵۹

فراخوان تحکیم وحدت برای شرکت در مراسم تشییع صانع ژاله


صانع ژاله در دیدار با آیت‌الله منتظری در سال ۱۳۸۷
در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی و رسانه‌های نزدیک به حاکمیت با «بسیجی» خواندن صانع ژاله، می‌گویند، وی توسط «منافقین» کشته شده است،‌ دفتر تحکیم وحدت با دعوت از دانشجویان و مردم برای شرکت در مراسم تشییع جنازه این دانشجوی جان‌باخته در تظاهرات روز دوشنبه تاکید کرده است، «دانشجویان اجازه مصادره خون شهیدان توسط قاتلانشان» را نخواهند داد.

دفتر تحکیم وحدت، یکی از عمده‌ترین تشکل‌های دانشجویی در ایران، روز سه‌شنبه در واکنش به ادعاهای رسانه‌های رسانه‌های دولتی در ایران درباره یکی از کشته‌شدگان تظاهرات ۲۵ بهمن با انتشار بیانیه‌ای از صانع ژاله، به عنوان یکی از «کشته‌های جان بر کف راه آزادی» یاد کرده است.

این در حالی است که رسانه‌های حامی دولت و مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی گفته‌اند، این دانشجوی کرد دانشگاه هنر تهران در جریان «اغتشاش‌های» روز دوشنبه توسط «با شلیک گلوله منافقین» کشته شده است.

مراسم تشییع جنازه صانع ژاله قرار است، ساعت ۹ و نیم صبح روز چهارشنبه از مقابل دانشگاه هنر واقع در چهارراه ولیعصر تهران برگزار شود و در این میان گروه‌های دانشجویی مخالف دولت با رد وابستگی این دانشجو به سازمان‌های حکومتی خواستار شرکت دانشجویان در این مراسم شده‌اند.

در مقابل نیز بسیج دانشگاه‌های تهران از شرکت بسیجیان در این مراسم خبر داده و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، که معمولاً تظاهرات دولتی در ایران را سازماندهی می‌کند، با صدور اطلاعیه‌ای خواستار شرکت «مردم»‌ در این مراسم شده است.

این در حالی است که در بیانیه دفتر تحکیم وحدت با رد ادعا‌های رسانه‌ها و مقام‌های جمهوری اسلامی درباره این دانشجو آمده است: «دانشجویان بیدار و مردم شریف ایران اجازه نخواهند داد، تا کشته‌های جان بر کف راه آزادی، در صف سرکوبگران و قاتلان مردم معرفی گردند و وجود پاکشان ابزار دست مشتی چکمه‌پوش کج اندیش قرار گیرد.»
یکی دیگر از تصاویر صانع ژاله که توسط دانشجونیوز منتشر شده است

دفتر تحکیم وحدت همچنین با بیان این که به بند کشیدن و شکنجه مخالفان نتوانست مردم را از پیگیری خواسته‌هایشان بازدارد،‌ به سرکوب تظاهرات روز ۲۵ بهمن اشاره کرده و آورده است: «صدای گوش خراش موتورها و رقص زشت باتوم، کفاف عقده گشایی حاکمان از مردم بی دفاع را نداد و بار دیگر تظاهرات آرام سبزاندیشان صلح طلب رنگ خون گرفت و جوانان سرافراز دیگری شهید راه آزادی شدند و به خون خود غلتیدند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «درد آورتر این که بیشرمی سرکوبگران را چون توحش ایشان نهایتی نیست و هدف بعدی‌شان مصادره خون پاک شهدا و تقدیم دوباره آنها به قاتلانشان است. تا بر سرش اشک تمساح بریزند و نمایشی کریه بر پا کنند. غافل از این که این اقدامات رذیلانه جز بر خشم مردم داغدار نمی‌افزاید و تنها آتش کینه‌شان از حاکمان جائر و مفسد را شعله‌ورتر خواهد کرد.»

در بخش پایانی این بیانیه می‌‌خوانیم: «شورای تهران دفتر تحکیم وحدت همچنین شهادت جوان برومند این سرزمین، شهید زنده یاد صانع ژاله، عضو شورای عمومی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر تهران، را به خانواده این جاودان عزیز و مردم غیور ایران تسلیت می‌گوید و از عموم دانشجویان دعوت می‌کند تا با حضور خود در تشییع پیکر پاکش، راه را بر هذیان‌گویی دروغگویان بسته و یاد سبز او را گرامی بدارند.»

همچنین دانشجویان دانشگاه هنر نیز اعلام کرده‌اند، در مراسم تشییع جنازه صانع ژاله، شرکت خواهند کرد و «اجازه برگزاری مراسم تشییع جنازه حکومتی و مصادره این شهید توسط قاتلان وی را نخواهند داد.»

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که روز سه‌شنبه شماری از دانشجویان دانشگاه هنر با تجمع در محوطه این دانشگاه با اعتراض به تبلیغات رسمی حاکمیت در باره صانع ژاله، خواستار محاکمه قاتلان واقعی وی شدند.

از سوی دیگر به نوشته سایت خبری دانشجونیوز، که تصاویری از صانع ژاله را در دیدار با آیت‌الله منتظری منتشر کرده است، خانواده وی برای انجام مصاحبه با رسانه‌های حکومتی و بیان خواسته‌های آنان در صدا و سیما به شدت تحت فشار قرار گرفته‌اند.

همچنین بر اساس این گزارش، داستان کوتاه «اتوبوس»، نوشته صانع ژاله، در شماره ٣۷ نشریه «آزما» به چاپ رسیده است که از نظر نهادهای امنیتی وابسته به سپاه پاسداران در گروه نشریاتی قرار دارد که «در راستای اهداف جنگ نرم فعالیت می‌کنند.»

گفتنی است این داستان در سایت خبری دانشجونیوز نیز منتشر شده است.
XS
SM
MD
LG