لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۲۸

رضا پهلوی خودکشی برادر کوچکترش را ناشی از افسردگی دانست


علیرضا پهلوی (سمت راست) به همراه برادرش رضا
علیرضا پهلوی (سمت راست) به همراه برادرش رضا
رضا پهلوی، پسر بزرگ محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران، خودکشی برادر کوچکترش را ناشی از بیماری افسردگی دانسته و گفته است، وی از سال‌ها پیش از این بیماری رنج می‌برد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رضا پهلوی، پسر بزرگ محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران، روز چهارشنبه در سخنانی، علت خودکشی برادر کوچکترش، علیرضا پهلوی، را بیماری افسردگی اعلام کرده است.

وی که در بوستون،‌ محل اقامت علیرضا پهلوی، با خبرنگاران سخن می‌گفت، در این باره گفته است: « هر چند خانواده من سهمی از این بیماری کشنده داشته است، اما می‌دانیم که این تراژدی تنها منحصر به خانواده ما نیست و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان و به ویژه در میهن‌مان ایران با وضعیت مشابهی روبه‌رو هستند.»

علیرضا پهلوی، پسر کوچک محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران، بامداد روز چهاردهم دی ماه ۱۳۸۹، در سن ۴۴ سالگی در منزل مسکونی خود در شهر بوستون آمریکا خودکشی کرده بود.

وی دومین فرزند محمدرضا پهلوی است که با خودکشی به زندگی خود پایان می‌دهد.

در بیستم خرداد ماه سال ۱۳۸۰ نیز شاهدخت لیلا پهلوی، که در سال ۱۳۴۹ به دنیا آمده بود، در هتلی در لندن با مصرف داروهای خواب آور دست به خودکشی زده بود.

پیشتر وب‌سایت رسمی شاهزاده رضا پهلوی با انتشار اطلاعیه‌ای درباره علت خودکشی علیرضا پهلوی نوشته بود: «شادروان، همچون میلیون‌ها جوان ایرانی، از آنچه که به ناروا بر میهن عزیزش می‌گذشت، سخت آزرده و غمگین بود، و نیز هیچگاه خاطرۀ دردناک مرگ پدر و خواهر عزیزش او را رها نکرد.»

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، علیرضا پهلوی که دانش‌آموخته رشته ایران‌شناسی در دانشگاه هاروارد آمریکا بود، با شلیک گلوله دست به خودکشی زده است.

رضا پهلوی، که پس از مرگ برادرش به بوستون سفر کرده است، در حالی که هنگام گفت و گو با خبرنگاران اشک‌هایش را پنهان می‌کرد، همچنین گفته است: «ما امروز با درد و اندوه سوگوار علیرضای عزیزمان هستیم که قربانی این بیماری مهلک شد که زندگی دیگری را (از ما) گرفته است.»

به گفته رضا پهلوی، برادر وی، که از چند سال پیش در بوستون زندگی می‌کرد، سال‌ها با بیماری افسردگی دست و پنجه نرم می‌کرد.

شاهزاده علیرضا پهلوی در شهر بوستون سرگرم تکمیل تحصیلات خود و تحقیق درباره تاریخ تمدن ایران بود و پایان نامه دکتری خود را نیز دررشته مطالعات ایران باستان نوشته بود.

پدر وی، محمدرضا شاه پهلوی، در سال ۱۳۵۷ و به دنبال گسترش شورش‌های منجر به انقلاب اسلامی ایران را ترک کرد و یک سال بعد در مصر بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

به گفته رضا پهلوی، برادر هنگام خروج از ایران ۱۲ ساله و خواهرش،لیلا، ۱۰ سال داشتند.

رضا پهلوی همچنین گفته است که به طور مرتب با برادرش در تماس بوده که آخرین بار آن یک هفته پیش از مرگ وی بوده است و در این تماس نیز هیچ نشانی از تصمیم برادرش برای خودکشی مشاهده نکرده بود.

ولیعهد پیشین ایران در بخش دیگری از گفت و گوی خود با خبرنگاران در بوستون در پاسخ به پرسشی در باره نقش وی در میان نیروهای مخالف رژیم ایران گفته است: «تعهد من به کشورم همچنان پابرجاست و من هر کاری که بتوانم برای آزادی و دمکراسی در میهنم انجام می‌دهم.»
XS
SM
MD
LG