لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۰۲

مصباح یزدی: مخالفت با ولایت فقیه در حد شرک بالله است


محمدتقی مصباح‌یزدی
در ادامه واکنش‌ها نسبت به اختلاف‌های میان محمود احمدی‌نژاد و رهبر جمهوری اسلامی، محمدتقی مصباح‌یزدی، یکی از روحانیان تندرو در ایران، گفته است، مخالفت با ولی‌ فقیه در حد شرک به خداوند است.

به گزارش خبرگزاري فارس، محمدتقی مصباح‌یزدی، از روحانیان تندرو در ایران روز جمعه در سخنانی مخالفت با ولی فقیه را به منزله شرک به خداوند ارزیابی کرده است.

وی که در دیدار با شماری از پاسداران سخن می‌گفت، در این باره اظهار داشته‌است: «اگر پس از بررسی ادله ولایت فقیه به حقانیت آن پی بردیم، باید پای آن بایستیم و بدانیم که مخالفت با ولی‌فقیه مخالفت با ائمه و بر اساس روایات در حد شرک بالله‌است.»

هر چند بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، ولی فقیه از بیشترین اختیارها برخوردار است و بیشتر نهادهای حکومتی به طور مستقیم یا غیر مستقیم زیر نظر وی فعالیت می‌کنند، اما بسیاری از روحانیان سنتی شیعه بنیان‌های مذهبی نظریه حاکمیت ولی فقیه را زیر سوال برده‌اند.

با این همه اظهارات تازه مصباح‌یزدی در ادامه واکنش‌ها به اختلاف‌های میان محمود احمدی‌نژاد و آیت‌الله خامنه‌ای بیان شده‌است که به دنبال مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با برکناری وزیر اطلاعات توسط رئیس دولت دهم علنی شده‌است.

محمود احمدی‌نژاد از زمان صدور حکم آیت‌الله خامنه‌ای در مورد ادامه فعالیت حیدر مصلحی در وزارت اطلاعات، در هیچ یک از نشست‌های هیات دولت شرکت نکرده و آخرین خبر مربوط به وی در سایت رسمی نهاد ریاست جمهوری به روز ۳۱ فروردین و همزمان با سفر استانی وی به کردستان مربوط می‌شود.

محمدتقی مصباح‌یزدی، که پیشتر از وی به عنوان یکی از حامیان محمود احمدی‌نژاد یاد می‌شد، در اظهارات تازه خود، یک بار دیگر تلویحاً اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهور، را آماج حملات خود قرار داده‌است.

وی با اشاره ضمنی به وجود شایعاتی درباره ارتباط رئیس دفتر رئیس جمهور با مرتاضان هندی اظهار داشته‌است: «شیاطین انسی مانند مرتاض‌ها از قدرتی برخوردارند که می‌توانند به کمک آن دیگران را بفریبند؛ اما مردم باید با انتخاب صحیح سعی کنند از دام‌ شیاطین رها شوند و با استفاده از اسباب هدایت راه درست را پیدا کنند.»

مصباح‌یزدی همچنین در همین ارتباط گفته‌است: «دین را باید به کمک علما از قرآن و کلمات معصومین آموخت، نه از مرتاض و جن‌گیر؛ و با استناد به این که برخی افراد کارهایی می‌کنند که دیگران از انجام آن عاجزند، نمی‌توان برای شناخت دین به آنها مراجعه کرد.»

همچنین احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران نیز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته، با اشاره تلویحی به اختلاف میان رهبر و رئیس جمهور گفته‌است، مسئولان دولتی تا زمانی که از ولایت فقیه تبعیت کنند، مورد حمایت مردم خواهند بود.

وی در این باره اظهار داشته‌است: «مشروعیت کل نظام به ولایت فقیه‌است و سه قوه وقتی مشروعیت دارند که امضای رهبری پای آنها باشد و هیچ قوه‌ای بدون امضای رهبری اعتبار ندارد، بنابراین اطاعت از ولایت فقیه بر مسئولان کشور بدون تردید واجب شرعی و قانونی است.»

همچنین احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، ریشه همه مشکلات داخلی را «امام ناشناسی یا امامت ناپذیری» دانسته‌است.
XS
SM
MD
LG