لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۲۷

دستگیری «جاسوس مهم اسرائیلی» در میان کادر رهبری حزب الله


خودرویی با پرچم حزب‌الله از کنار مرز لبنان و اسرائیل می‌گذرد

رسانه‌های لبنان اکنون چند روز است از دستگیری یکی از «مهم ترین جاسوس‌های موساد» در میان صفوف سازمان حزب الله لبنان خبر داده و نوشته‌اند، این فرد عامل خنثی شدن بسیاری از «طرح‌های برنامه ریزی شده از سوی حزب الله علیه منافع اسرائیل در جهان» معرفی شده است.

به گزارش رسانه‌های لبنان، این فرد سرپرست گارد محافظان حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله و فرمانده شاخه خارجی این سازمان بوده‌است.

به گزارش رسانه‌های لبنان، این «جاسوس موساد» طرح‌هایی را که از سوی نصرالله و کادر نظامی و سیاسی حزب الله برای حمله به منافع اسرائیل در کشورهای مختلف، به ویژه در خاور دور برنامه ریزی می‌شد، به اسرائیل خبر می‌داد و مانع از عملی شدن آنها می‌شد.

رسانه‌های لبنان که با حزب الله همسو هستند، در روزهای گذشته خبر داده‌اند که این «جاسوس موساد»، «محمد شوربه» نام دارد که تا پیش از این یکی از «مورد اعتمادترین مهره‌ها» از نگاه حسن نصرالله محسوب می‌شد.

بر اساس گزارش این رسانه‌ها، چهار نفر دیگر از همدستان محمد شوربه نیز که در شاخه برون مرزی سازمان حزب الله با وی همکاری داشتند، به عنوان کسانی که با شوربه به خیانت علیه حزب الله کمک کردند، شناسایی و دستگیر شدند.

رسانه‌های لبنان می‌گویند، نیروهای حزب الله «در یک کشور خارجی» شوربه را دستگیر کردند. از این کشور نام برده نشده‌است. در همین حال، حزب الله لبنان، در باره این ماجرا بیانیه رسمی صادر نکرده‌است.

روزنامه دیلی استار لبنان نوشته‌است، حزب الله در «دادگاه داخلی» خود شوربه را محاکمه کرده است؛ اما از سرنوشت او خبری منتشر نشده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های لبنان، حزب الله به انتقام خون عماد مغنیه، افسر ارشد اطلاعاتی اش که فوریه ۲۰۰۸ در انفجاری در دمشق کشته شد، برنامه‌هایی را برای ضربه زدن به اسرائیل به ویژه در خاور دور طراحی کرد اما اکثر آنها به دلیل «خیانت» محمد شوربه اجرایی نشد.

رسانه‌های لبنانی نوشته‌اند، محمد شوربه در حمله‌ای که به کشته شدن حسن اللقیس، فرمانده ارشد حزب الله نیز منجر شد، دخالت داشته‌است.

اللقیس، آذر ۱۳۹۲، دسامبر ۲۰۱۳، با سلاح مجهز به صدا خفه کن در پارکینگ خانه اش در محله «الحدث» در جنوب بیروت کشته شد.

روزنامه آمریکایی بوستون گلوب یکشنبه ۳۰ آذر نوشت، شوربه سال‌ها پیش از شناسایی و دستگیری، در خدمت اسرائیل بوده‌است.

رسانه‌های لبنانی می‌گویند، موساد اسرائیل، شوربه را در جریان سفرهای او به خاور دور به خدمت گرفتند.

رسانه‌های لبنانی محمد شوربه را مسئول شاخه برون مرزی حزب الله دانسته و نوشته‌اند، در پی افشای ابعاد فعالیت‌های شوربه، حزب الله این شاخه را «فعلا منحل کرده‌است».

تابستان دو سال پیش هند، تایلند و جمهوری آذربایجان از خنثی شدن برنامه‌های طراحی شده برای حمله به منافع اسرائیلی و یهودی خبر دادند؛ اسرائیل ایران و حزب الله لبنان را برنامه ریز این حملات معرفی کرده بود.

قبرس نیز همان زمان از دستگیری افراد مرتبط با حزب الله لبنان و محاکمه آنها به اتهام تلاش برای کشتن گردشگران اسرائیلی خبر داد.

دولت بلغارستان نیز که شهر ییلاقی اش، بورگاس، تابستان ۲۰۱۲ شاهد حمله بمبگذاری شده به اتوبوس گردشگران اسرائیلی بود، حزب الله را رسما عامل این حمله معرفی کرد.

حسن نصرالله که شوربه مسئول ارشد محافظت از او بوده‌است، از روز نخست جنگ اسرائیل و حزب الله در تابستان ۲۰۰۶ تا کنون زندگی مخفی داشته و تنها در موارد معدودی مانند ایام مذهبی شیعی، در میان دهها محافظ در برابر هوادارانش ظاهر شده‌است.

حزب الله می‌گوید اسرائیل هنوز در صدد انتقام از نصرالله بخاطر ربودن سربازان اسرائیلی در ژوئن ۲۰۰۶ است که به جنگی ۳۴ روزه منجر شد.

XS
SM
MD
LG