لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۹

اعتراضات در شهر شارلوت آمریکا به چهارمین شب کشید


اعتراضات به کشته شدن کیث اسکات در شارلوت

به‌رغم اعلام منع عبور و مرور، چهارمین شب از اعتراض به تیراندازی پلیس به یکی از شهروندان سیاه‌پوست در شهر شارلوت در ایالت کارولینای شمالی آمریکا با حضور حدود ۳۰۰ نفر در خیابان‌های این شهر ادامه یافت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اعتراضاتِ جمعه‌شب دوم مهرماه در خیابان‌های شارلوت به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شد و تظاهرکنندگان به‌ویژه خواستار انتشار ویدئوی تیراندازی پلیس به کیث اسکات شدند.

تظاهرکنندگان همچنین با عبور از جلو نیروهای مسلح گارد ملی آمریکا شعار «مقاومت علیه» پلیس سر دادند.

به نوشته رویترز، جمعه‌شب همچنین ۲۵۰ نفر در شهر آتلانتا به نشانه اعتراض به کشته شدن کیث اسکات دست به تظاهرات زدند.

کیث اسکات، مرد سیاه‌پوست ۴۳ ساله، روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، هدف گلوله پلیس قرار گرفت و کشته شد.

پلیس می‌گوید که او هنگام مواجهه با آنها مسلح بوده است، امری که خانواده اسکات تکذیب می‌کنند.

در ویدئویی که پیش از این از سوی همسر آقای اسکات منتشر شده دیده می‌شود که مأمور پلیس دوازده بار از کیث اسکات می‌خواهد که «سلاح» خود را بر زمین بگذارد و پس از آن صدای شلیک چهار گلوله شنیده می‌شود.

در این ویدئو، مسلح بودن یا نبودن کیث اسکات و صحنه برخورد گلوله به او دیده نمی‌شود.

در همین حال، شبکه خبری سی‌ان‌ان از «منبعی نزدیک به تحقیقات واقعه شارلوت» می‌گوید که در محل تیراندازی، «سلاحی با خشاب پر» پیدا شده که اثر انگشت، دی‌‌ان‌ای و خون روی سلاح همگی متعلق به کیث اسکات است.

کِر پاتنی، رئیس پلیس منطقه شارلوت می‌گوید که انتشار ویدئوی ضبط‌شده توسط پلیس از این واقعه «ممکن است برای روند تحقیقات مضر باشد»، اما افزود که این ویدئو در موقع مقتضی منتشر خواهد شد.

در همین حال، هیلاری کلینتون، نامزد انتخاباتی دموکرات‌ها، از مقامات پلیس خواست تا «بی‌درنگ» ویدئوی پلیس را منتشر کنند و افزود که «باید کاری کنیم که عدالت و تلاش، شکاف‌های موجود را پر کند.»

اعتراضات در شارلوت اوایل هفته اخیر به خشونت کشیده شد و شماری از معترضان با حمله به خبرنگاران و افراد دیگر اقدام به ایجاد حریق و شکستن شیشه ساختمان‌های عمومی و خصوصی کردند؛ چندین مامور پلیس نیز در درگیری‌ها زخمی شدند.

فرد دیگری هم در جریان این ناآرامی‌ها کشته شده که پلیس می‌گوید با تیراندازی یک غیرنظامی دیگر به قتل رسیده است.

این خشونت‌ها باعث شد تا مقامات با اعلام وضعیت اضطراری اقدام به اعزام گارد ملی به این شهر کرده و از ۱۲ شب به بعد مقررات منع آمدوشد برقرار کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG