لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۱۴

چین بودجه نظامی سال جاری خود را ۷ درصد افزایش می‌دهد


یک سخنگوی دولتی چین روز شنبه ۱۴ اسفند اعلام کرد که این کشور قصد دارد بودجه نظامی خود را برای سال جاری در حدود ۷ درصد افزایش دهد.

اعلام این افزایش بودجه تنها چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا، اعلام کرد که قصد دارد بودجه نظامی ایالات متحده را در حدود ۱۰ درصد افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فو یینگ، سخنگوی دولت چین، با اعلام افزایش هزینه‌های نظامی چین گفت که یکی از اهداف اصلی این افزایش، جلوگیری از «مداخله» نیروهای بیرون از منطقه در مناقشات منطقه‌ای است.

او تأکید کرد که میزان افزایش بودجه نظامی چین در آینده به فعالیت‌های آمریکا در منطقه بستگی خواهد داشت.

گزارش‌های تازه در مورد افزایش فعالیت‌های نظامی چین در جزایر مصنوعی دریای چین جنوبی نگرانی‌هایی را در واشینگتن برانگیخته و کاخ سفید بارها به پکن در مورد اقداماتش در این دریا هشدار داده است.

ایالات متحده می‌گوید که فعالیت‌های چین در این منطقه، دریانوردی آزاد از طریق آبراه‌های مهم منطقه را تهدید کرده و موجبات نگرانی هم‌پیمانان آمریکا در منطقه را فراهم کرده است.

فیلیپین، ویتنام، مالزی، تایوان و برونئی ادعاهای پکن در مورد مالکیت جزایر دریای چین جنوبی را به چالش کشیده‌اند.

خانم فو یینگ در نشست خبری روز شنبه در ادامه توضیحاتش در مورد بودجه نظامی چین گفت که «احتمالاً ایالات متحده اساساً نگران این است که چین ممکن است از نظر توان [نظامی] به پای آمریکا برسد اما ما یک یک کشور در حال توسعه هستیم و شکاف بزرگی بین توانمندی چین با ایالات متحده وجود دارد.»

بنا بر تازه‌ترین گزارش‌ها، انتظار می‌رود بودجه دفاعی چین تا سال ۲۰۲۰ به ۲۳۳ میلیارد دلار بالغ شود که دو برابر بودجه دفاعی این کشور در سال ۲۰۱۰ خواهد بود.

بنا بر این گزارش‌ها، تا سال ۲۰۲۵ هزینه‌های نظامی چین از مجموع هزینه‌های نظامی کل کشورهای حوزه آسیا و اقیانوس آرام بیشتر خواهد شد.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG