لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۱

نجیب انسی ساویرس میلیاردر مصری پیشنهاد خرید جزیره‌ای از یونان و یا ایتالیا را مطرح کرده تا با احداث امکانات لازم آن را برای سکونت صدها هزار پناهجوی سوری و سایر کشورها اختصاص دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای ساویرس که صاحب شرکت‌های بزرگ ارتباطی و رسانه‌ای است، اولین بار پیشنهاد خود را از طریق شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد.

او در توئیت خود نوشت: «یونان یا ایتالیا جزیره‌ای به من بفروشند. من آن را قلمرو مستقلی اعلام خواهم کرد. مهاجران را در آنجا خواهم پذیرفت و با ساختن این کشور جدید برای آنها کار ایجاد خواهم کرد.»

از آغاز سال جاری میلادی حداقل ۲۳۰۰ پناهجو در مسیرهای دریایی به سمت اروپا در آب های دریای مدیترانه غرق شده‌اند. بسیاری از آنها از اهالی سوریه بودند که از جنگ داخلی چندین ساله در آن کشور می‌گریزند.

آقای ساویرس در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که این طرح خود را با دولت‌های یونان و ایتالیا در میان خواهد گذاشت.

او در جواب خبرگزاری فرانسه در مورد عملی بودن این طرح گفت: «البته که این یک طرح عملی است. در دریای مدیترانه ده‌ها جزیره خالی از سکنه وجود دارد و می‌توان صدها هزار پناهجو را در آنها اسکان داد.»

آقای ساویرس افزود: «قیمت یک جزیره یونان یا ایتالیا بین ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار است ولی موضوع اصلی سرمایه‌گذاری برای احداث زیرساخت‌های ضروری است.»

به گفته او در مرحله اول چنین طرحی سکونت‌گاه‌های موقت احداث خواهد شد و بعد مهاجران برای ساختن مسکن، شبکه بهداشت، آموزش و سایر امکانات و زیرساخت‌ها استخدام خواهند شد.

میلیاردر مصری افزود: «اگر شرایط کشورها بهتر شود هر کدام از پناهجویانی که بخواهند می‌توانند به کشور زادگاه خود بازگردند.»

او اذعان کرد که چنین طرحی مشکلات فراوانی خواهد داشت. مهم‌ترین چالش‌ها قانع کردن ایتالیا و یونان برای فروش جزایر و بعد هم تنظیم مقررات مربوط به تفکیک قلمروهای قانونی هر کشور و مقررات گمرکی و مسافرت است.

آقای ساویرس خاطرنشان کرد که نکته مثبت طرح در این است که با مهاجرینی که در این جزایر ساکن می‌شوند مثل انسان رفتار خواهد شد و نه مثل شرایط امروزی که با آنها «مثل گله‌های دام» رفتار می‌شود.

نجیب انسی ساویرس مدیرعامل شرکت اوراسکام تی‌ام‌تی مالک شبکه‌های ارتباطات تلفن همراه در شماری از کشورهای خاورمیانه، آفریقا و کره است.

او در عین حال صاحب یک شبکه تلویزیونی در مصر است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG