لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۴۲

اردوغان: به جای تمرکز بر ترکیه به اسلام‌هراسی اروپا رسیدگی کنید


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، با انتقاد شدید از اروپا، ناخشنودی‌هایی را که دولتمردان اروپایی از سیاست‌ها و اظهارات او بیان کرده‌اند، رد کرد و خطاب به اروپاییان گفت، به جای تمرکز بر ترکیه، «خوب است بروید و به اسلام‌هراسی فزاینده در اروپا رسیدگی کنید».

اتحادیه اروپا در انتقادهای تازه خود گفته بود رویه حکومت آقای اردوغان به خودکامگی نزدیک می‌شود اما آقای اردوغان در پاسخی تند گفت، ما دیوار کوتاه اروپا نیستیم و شما اگر راست می‌گویید نژادپرستی علیه مسلمانان را حل کنید».

به گفته اردوغان، «زمانی که اروپا به خود حق می‌داد ترکیه را تحقیر کند سپری شده و ترکیه نوین دیگر چنین اجازه‌ای را به اروپا نمی‌دهد».

اتحادیه اروپا از بازداشت و تعقیب روزنامه‌نگاران ترکیه‌ای نزدیک به فتح‌ الله گولن، مخالف اردوغان، در حمله دو هفته پیش نیروهای پلیس به دفاتر چند روزنامه در ترکیه، انتقاد کرده بود.

در حالی که ترکیه سال‌هاست در تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا است، این اتحادیه در بیانیه‌ای، تاکید کرده بود هجوم به دفاتر روزنامه‌های ترکیه به این اتهام که آنها از فتح‌الله گولن «دستور» می‌گیرند تا موجب «تضعیف» حکومت اردوغان شوند، «غیرقابل تحمل» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان روز جمعه پنجم دی در سخنرانی در یک سمپوزیوم شهروندی در استانبول گفت، «مسلماً ترکیه کشوری نیست که اتحادیه اروپا به خود حق بدهد انگشت اتهام را به سویش بکشد و بخواهد به آن درس به اصطلاح دموکراسی بدهد در حالی که می‌بایست خودش را در آینه ببیند و بداند این نژادپرستی و اسلام‌هراسی در اروپا از کجا و چرا ناشی می‌شود؟».

آقای اردوغان مشخصاً به حادثه‌ای که هفته گذشته در شهر آلمانی «دُرماگن» رخ داد و در آن، نشانه‌های نازیسم بر دیوارهای مسجد مسلمانان شهر نقش بسته بود، اشاره کرد.

رئیس جمهوری ترکیه در سخنان روز آدینه همچنین از «عزم جزم» خود برای توشیح قانون اساسی ترکیه سخن گفت و افزود انتخابات سراسری که سال آینده برگزار خواهد شد، این روند را تسریع می‌کند.

به گفته اردوغان، «همراه با کشور و نهادهای شهروندی، نتیجه انتخابات هفتم ژوئن (۲۰۱۵) راه را برای امضای قانون اساسی جدید ترکیه هموار می‌کند».

اردوغان که بعد از ۱۲ سال پی در پی نخست‌وزیری به تازگی به ریاست جمهوری رسیده‌است، هیچ پنهان نمی‌کند که یکی از هدف‌های اساسی از تدوین قانون اساسی جدید، تقویت نهاد ریاست جمهوری است؛ گامی که رقیبان و مخالفان او را به این «اطمینان» رسانده‌است که اردوغان در صدد برقراری حکومتی هرچه بیشتر خودکامه است.

اردوغان در تازه‌ترین سخنان خود با حمله دوباره به فتح‌الله گولن و ابراز پشیمانی شدید از سال‌هایی که با او دوستی و همکاری داشته، با متهم کردن گولن به «خنجر زدن از پشت»، گفت گولن می‌خواهد ترکیه قدیم را (که از اروپا و غرب بترسد) احیاء کند.

گولن با جدا کردن راه خود از اردوغان اکنون سا‌ل‌هاست که در تبعیدی خود خواسته در آمریکا زندگی می‌کند. آقای اردوغان دست گولن را در پشت پرده حملات سیاسی دو سال اخیر علیه خود می‌داند.

محمد فتح‌الله گولن، واعظ، نویسنده و مدرس الهیات، ساکن پنسیلوانیا، از سال گذشته که اتهامات فساد مالی گسترده و پرونده‌هایی به میزان ۸۶ میلیارد دلار اختلاس و دزدی به همکاران و نزدیکان اردوغان از سوی رسانه‌های ترکیه مطرح شد، از سوی اردوغان به «تشکیل دولت موازی» برای ساقط کردن حکومت ترکیه متهم شده‌است.

دادگاهی در استانبول سه هفته پیش «حکم دستگیری» آقای گولن را که مناسبات خوبی با کشورهای غربی دارد، صادر کرد.

سه ماه پیش از آن نیز اردوغان استرداد آقای گولنِ ۷۳ ساله را از اوباما درخواست کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG