لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۱۰

یک دانش‌آموز در کانادا چهار نفر را کشت


جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا

اقدام یک دانش‌آموز در مرکز کانادا به کشتن دو برادر و سپس هم مدرسه‌ای‌های خود دست‌کم چهار کشته بر جای نهاده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این رویداد که جمعه دوم بهمن رخ داد، چند دانش‌آموز نیز شدیداً زخمی شده‌اند.

پسر دانش‌آموز عامل این قتل‌ها هم‌اینک در بازداشت پلیس به‌سر می‌برد.

یکی از کشته‌ها یک معلم زن ۲۳ ساله به نام «مری ژانویه»، دختر معاون شهردار شهرک بود.

نخست‌وزیر کانادا نیز تأیید کرد که عامل حمله که با اسلحه در دست به مدرسه خود حمله کرد، پس از جنایت، در خارج از مدرسه، دستگیر شده و هنوز اسلحه را حمل می‌کرد.

مدرسه محل حمله به نام «دین» در شهرک لَه‌لوش در ایالت ساسکاچوان قرار دارد.

حمله در یکی از روزهای سخت برفی مرکز کانادا، وحشت بزرگی بر دانش‌آموزان و مسئولان مدرسه مستولی کرده بود؛ ۹۰۰ دانش‌آموز دوره راهنمایی و سطح دبیرستان در «دین» درس می‌خوانند.

شاهدان از «فریادها و ضجه‌های هولناک» دانش‌آموزان خبر داده بودند.

رهبر ۷۰ قبیله سرخپوست محلی گفت دانش‌آموزان زخمی در شوکی عمیق هستند و شاهد یک «فاجعه تراژیک» بوده‌اند.

یکی از دانش‌آموزان به نام نوئل که جان بدر برده، عکس‌ها و ویدئویی را که از لحظات حمله گرفته‌است، در شبکه‌های مجازی منتشر کرده‌است.

در این ویدئو دیده می‌شود که دانش‌آموز عامل حمله با یکی از هم‌کلاسی‌های خود به سختی دعوا می‌کند ولی می‌گوید، «همین یک ساعت پیش دو تای دیگر را هم کشته‌ام».

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، که در زمان حمله در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس بود، با برگزاری یک نشست خبری گفت، اقدام این دانش‌آموز «بدترین کابوس برای هر پدر و مادری است».

نخست وزیر کانادا در توئیتر خود نیز نوشت: «قلب مردم کانادا شکسته و با خانواده‌های داغدار و مجروحین ابراز همبستگی می‌کند.»

آقای ترودو خود تلفنی با مسئولان محل جنایت سخن گفت تا از جزئیات آگاه شود اما گفت بازجویی از عامل حمله هنوز در مراحل اولیه خود است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، کوین ژانویه، معاون شهردار له‌لوش که دختر معلمش کشته شد، گفت کشته دیگر، یکی از دستیاران آموزگاران بود.

مسئولان پلیس نام حمله کننده را منتشر نکرده‌اند اما یک ساکن شهرک له‌لوش به خبرگزاری‌ها گفت، خانواده این دانش‌آموز را می‌شناخته و مادر این دانش‌آموز به سر کار خود رفته بود و پدربزرگ خانواده نیز که با آنها زندگی می‌کرد، برای خرید از خانه خارج شده بود و دراین فرصت، عامل حمله دو برادر خود را کشت و ظاهراً بلافاصله نیز با خشم راهی مدرسه شد.

شهرک له‌لوش با سه هزار تن جمعیت، در عمق جنگل‌های مرکز کانادا، تا نزدیک‌ترین شهر به نام ساسکاتون ۶۰۰ کیلومتر فاصله دارد و یک منطقه دورافتاده به حساب می‌آید.

نرخ بیکاری در این مناطق تا پنجاه درصد نیز اعلام می‌شود؛ مقامات کانادا می‌گویند، بزهکاری در این حوالی زیاد است.

یکی از آموزگاران له‌لوش در سال ۲۰۱۴ در پی اقدام یک دانش‌آموز در حمله با چاقو، از تداوم چنین خشونت‌هایی از سوی دانش‌آموزان ابراز نگرانی کرده بود.

اما این نوع خشونت‌ها که در آمریکا نسبتاً عادی است، در کشوری مانند کانادا هنوز کم‌سابقه است؛ هر چند که در دسامبر سال ۱۹۸۹، ۱۴ دانش‌آموز مدرسه‌ای فنی در مونترآل در تیراندازی یک مرد ۲۵ ساله کشته شدند.

قوانین خرید و نگاهداری اسلحه در کانادا در قیاس با آمریکا بسیار سخت‌گیرانه‌تر است.

در همین حال، نخست وزیر کانادا جمعه گفت دولت لیبرال او در هفته‌های آینده قوانین حمل و نگاهداری اسلحه را بار دیگر به بحث و بررسی خواهد گذاشت تا تدابیر بیشتری اتخاذ شود.

XS
SM
MD
LG