لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۰۱

معاون حقوقی روحانی: ۴۰ میلیون ایرانی با مسائل قضایی درگیر هستند


الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رئیس جمهور ایران

معاون حقوقی رئیس جمهور ایران از وجود ۱۹ میلیون پرونده در محاکم قضایی، شورای حل اختلاف و محاکم دادگستری خبر داد و گفت که ۴۰ میلیون ایرانی با «مسائل حقوقی و قضایی درگیر هستند.»

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، الهام امین‌زاده، روز دوشنبه، ۸ دی، گفت: «در حال حاضر ۱۰ میلیون پرونده در محاکم قضایی، ۳٫۵ میلیون پرونده در شورای حل اختلاف و ۵٫۵ میلیون پرونده در محاکم دادگستری وجود دارد.»

وی اضافه کرد: «اگر هر خانواده ۴ عضو داشته باشد؛ این مسئله نشان از درگیری ۴۰ میلیون نفر با مسائل حقوقی و قضایی دارد.»

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری، خرداد ماه گفته بود که در سال گذشته مجموع ۹ میلیون و ۸۱۶ هزار و ۴۲۸ مورد پرونده به قوه قضائیه وارد شده که شش میلیون و ۲۲۰ هزار و ۹۹۵ پرونده در واحدهای مختلف قضایی و سه میلیون و ۵۹۵ هزار و ۴۳۳ پرونده در شعب شورای حل اختلاف است.

حمید شهریاری، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، نیز ۸ تیر گفته بود که تعداد پرونده‌های وارده به دادگستری‌ها در سال ۹۲ با محاسبه پرونده‌های تکراری بیش از ۱۰ میلیون و ۳۱۱ هزار است.

به گفته آقای شهریاری، تعداد پرونده‌های غیرتکراری واردشده به دادگستری‌ها در این مدت بیش از شش میلیون و ۲۲۰ هزار بوده‌است.

معاون حقوقی رئیس جمهور ایران در سخنان خود همچنین گفت که با آموزش به افراد، میزان جرایم کاهش و نیاز به دسترسی به وکیل نیز کم می‌شود.

وی اضافه کرد: «متأسفانه اکنون شاهدیم که آموزش‌های حقوقی بیشتر برای افراد متوسط و توانمند در جامعه صورت می‌گیرد، در حالی که این آموزش‌ها باید در میان افراد محروم نیز وجود داشته باشد.»

به گفته خانم امین‌زاده در حال حاضر برخی مساجد و مراکز خیریه این آموزش‌ها را ارائه می‌دهند اما این روند سیستماتیک نیست.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG