لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۵۱

حسن نصرالله از «پیروزی» نیروهای حزب‌الله در منطقه‌ای از سوریه خبر داد


حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان

حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، روز شنبه ۲۶ اردیبهشت گفت که طی هفته‌ای که گذشت نیروهای حزب‌الله و گروه‌های هوادار به رژیم سوریه موفق شده‌اند گروه‌های مسلح سنی را از منطقه وسیعی در امتداد مرز سوریه با لبنان بیرون برانند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دبیرکل حزب الله ضمن اعلام پیروزی نیروهایش در منطقه کوهستانی و استراتژیک القلمون خبر داد که در نبردهای این منطقه طی هفته گذشته ۱۳ تن از افراد حزب‌الله و هفت سرباز ارتش سوریه کشته شده‌اند.

اعلام ۲۰ کشته در مجموع از نیورهای حزب الله و ارتش سوریه از زبان نصرالله در حالی صورت می‌گیرد که رسانه‌های عربی مدعی هستند که تلفات وارده به حزب الله و ارتش وفادار به بشار اسد بسیار سنگین بوده‌است.

همزمان، حزب الله کشته شدن محمد یاسین یکی از فرماندهان اصلی خود در سوریه را رد کرد و اعلام داشت، عکس ادعایی که معارضین سوری منتشر کرده‌اند، متعلق به احمد یاسین، خواهرزاده همسر حسن نصرالله است که دو سال پیش در سوریه کشته شده بود.

حزب الله و دبیرکل آن تأیید می‌کند که نیروهایش برای بازپس‌گیری مناطق ادلب و جسرالشغور که در هفته‌های اخیر به تسلط معارضین جبهه النصره درآمده بود، پا به پای ارتش سوریه می‌جنگند.

ارتش سوریه با حمایت‌های حزب الله از یکسو با نیروهای جبهه النصره و سایر معارضین سوری در نقاط مختلف این کشور در جنگ است و از سوی دیگر با پیکارجویان گروه «حکومت اسلامی» (داعش سابق) به نبردهای سنگین ادامه می‌دهد.

با وجود یاری‌های حزب الله و برخی حمایت‌های ایران از سوریه، نیروهای «داعش» در مناطقی از سوریه، مانند منطقه باستانی «پالمیرا» با پیشرفت‌هایی روبه‌رو بوده‌اند؛ همانگونه که نیروهای «داعش» در هفته‌های اخیر در استان انبار عراق نیز شکست سنگینی به ارتش این کشور وارد کرده و حوزه کنترل خود را گسترش داده‌اند.

حسن نصرالله در سخنان شنبه شب خود عربستان و حامیان آن را باعث و بانی ایجاد و تقویت «داعش» نامید و با اشاره به «یوم النکبه» (سال‌روز استقلال اسرائیل که فلسطینی‌ها آن را «روز فاجعه» برای خود می‌نامند)، گفت ما امروزه در برابر «نکبت تازه‌ای» هستیم که «نکبت پروژه تکفیری» است که «می‌خواهد کشورهایی را که در آن تکفیری‌ها شکل می‌گیرد، به طور کامل نابود کند».

دبیرکل حزب الله با تکرار انتقاد شدید از عربستان سعودی به خاطر رهبری ائتلاف عربی در حمله به یمن، گفت «فجایعی که عربستان انجام داده‌است، آمریکا هیچ کجا و اسرائیل هرگز در حق فلسطینی‌ها مرتکب نشدند چون آنها قبرها و اماکن مقدس را هدف قرار ندادند اما تفکر بیابانی و بدوی اینها باعث شده که آثار باستانی و مزارها را نیز نابود کنند».

تکذیب بیماری

دبیرکل حزب الله لبنان هم‌چنین گفت که بیمار نیست و گزارش‌های منتشرشده در خصوص بیماری شدید و بستری شدن او «جنگ روانی» است.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی در جهان عرب و برخی رسانه‌های اسرائیل مبنی بر بستری شدن حسن نصرالله در پی «تشدید بیماری» منتشر شد و در برخی از گزارش‌ها آمده بود که او به دلیل سکته مغزی در بیمارستانی در جنوب بیروت بستری شده و در گزارش‌هایی نیز ادعای انتقال او به ایران تکرار شده بود.

اما نصرالله شنبه شب ۲۶ اردیبهشت در سخنرانی تلویزیونی گفت هیچ بیماری و «مشکل جسمانی» ندارد و بی‌نیاز از دوا و درمان است و «طول عمر را خدا تعیین می‌کند».

حسن نصرالله با اشاره به مایع زردرنگ درون یک لیوان که همواره در سخنرانی‌ها در کنار دست اوست، گفت، این مایع «لیموناد» است، و آنگاه در مورد خواص لیمو و استفاده از آن به عنوان «لیموناد» سخن گفت و به هر کسی که می‌خواهد سخنرانی کند، توصیه کرد لیموناد بنوشد.

XS
SM
MD
LG