لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۵۴

زجر حیوانات در باغ وحش بابلسر تا کی ادامه خواهد یافت؟


باغ وحش بابلسر، مازندران
بابلسر، یکی از زیباترین و فرح‌بخش‌ترین شهرهای ایران در کناره دریای خزر است که سالانه هزاران نفر از ساکنان این شهر و دیگر مردم ایران برای تفریح به سواحل آن می‌روند و از آب و آفتاب و باران و عطر بهار نارنج و باران‌های زیبایش لذت می‌برند.

اما تمام این زیبایی‌ها برای حیوانات باغ وحش بابلسر جهنمی بیش نیست. مدت‌هاست که فعالان محیط زیست و مدافعان حیات وحش و برخی رسانه‌ها در ایران از شرایط وحشتناک نگهداری گونه‌های مختلف جانوری در این باغ وحش خبر می‌دهند، شیرها، میمون‌ها و خرس‌هایی که زنجیر به گردنشان بسته شده و یا در قفس‌هایی تنگ، کثیف و بدبو و یا حتی بدون سرپناه نگهداری می‌شوند.

گوزن‌هایی که با مرغ و خروس‌ها غذا می‌خورند، گراز و شترهایی که بدون کمترین توجه در گوشه‌ای رها شده‌اند و جای زخم‌هایی که بدون درمان در گوشه گوشه بدن این جانوران قابل مشاهده‌است.

مساحتی بسیار کوچک برای حیوانات، بلوک‌هایی سیمانی و زباله‌هایی که در تمام محیط پراکنده‌اند و همسایگانی که با گچ و سیمان در گوشه و کنار مشغول کارند، این تصویری از باغ وحش بابلسر است که این روزها برای چندمین سال در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌است.

حمیدرضا میرزاده، سردبیر سایت سبز پرس می‌گوید، شرایط نگهداری حیوانات در باغ وحش بابلسر فاصله زیادی با استانداردهای بین‌المللی دارد، چون مالک این باغ وحش ادعا می‌کند، از پس هزینه‌های آن بر نمی‌آید و برای تامین آن‌ها نیاز به زمان دارد.

به گفته آقای میرزاده، «صاحب باغ وحش بابلسر می‌گوید که این کار هزینه‌های زیادی دارد و من نمی‌توانم هزینه‌ها را به سرعت انجام بدهم، باید به من زمان بدهید در سال ۸۹ یکبار این صحبت را کرده بودند و البته زمان داده شد تا این اتفاق بیافتد اما مسایل اقتصادی و یا مسایل دیگر باعث شد تا این باغ وحش کماکان اینطور بماند.»
باغ وحش بابلسر
باغ وحش بابلسر
خبرآن‌لاین در دی‌ماه ۱۳۹۰ به نقل از محمد رضا داشاد، مالک باغ وحش بابلسر نقل کرده بود، که او سه مجوز رسمی دارد، یک مجوز برای باغ وحش، یک مجوز سیرک و یک مجوز صادرات و واردات برای حیوانات اما حالا ممکن است که او یکی از مجوزهای خود را از دست بدهد.

سازمان محیط زیست از باغ وحش بابلسر شکایت کرده و مسئولان آن می‌گویند که این باغ وحش قابل اصلاح نیست و باید تعطیل شود.

ناصر مهردادی، مدیر کل محیط زیست استان مازندران در عین حال گفته‌است که به مالک باغ وحش مهلت داده می‌شود تا راه حل جدیدی برای نگهداری حیوانات پیدا کند و این مهلت فقط توسط دادگستری تعیین خواهد شد.

حمیدرضا میرزاده می‌گوید: «صحبت بر سر حیوانات نیست، صحبت شغل و کار یک‌سری افراد است، یک‌سری افراد آنجا کار می‌کنند و مسایل اقتصادی هم دخیل است و قطعاً قاضی پرونده به مسایل اقتصادی هم توجه می‌کند که خب این، کار را برای اصلاح امور سخت می‌کند.»

این یعنی اینکه حیوانات بخت‌برگشته باغ وحش بابلسر باید برای اندکی زندگی بهتر صبر بیشتری داشته باشند.

حیواناتی که برخی از آن‌ها یعنی گربه وحشی گوش‌سیاه، خرس قهوه‌ای و گوزن زرد از گونه‌های کمیاب جانوری ایران‌اند.

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG