لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۰۵

ایران از عربستان به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد


غلامعلی خوشرو، سفیر ایران در سازمان ملل متحد

ایران شامگاه سه‌شنبه ۲۲ اردیبهشت در اعتراض به آنچه ممانعت نیروهای ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان از «رسیدن کمک‌های بشردوستانه ایران به یمن» خواند به سازمان ملل شکایت کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، غلامعلی خوشرو، سفیر ایران در سازمان ملل، مراتب اعتراض تهران را با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرده‌ است.

وی در این نامه نوشته‌ است: «جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده تا به هر نحو ممکن جهت کاهش درد و رنج مردم صدمه‌دیده یمن اقدام کند اما این تلاش‌ها عمدتاً با ممانعت‌های نیروهای ائتلاف روبه‌رو شده‌است».

او افزوده‌است که «تخریب زیرساخت‌های حمل‌ونقل یمن توسط نیروهای ائتلاف نیز انتقال کمک‌های بشردوستانه را با دشواری روبه‌رو کرده‌است».

عربستان و گروهی از کشورهای هم‌پیمان آن، از ششم فروردین امسال اقدام به بمباران مواضع شیعیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن کرده و به منظور جلوگیری از رسیدن اسلحه به دست آنها، کشتی‌های راهی یمن را نیز بازرسی می‌کنند.

در همین ارتباط، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز چهارشنبه با اعتراض به این روند تاکید کرد که به «کشورهای درگیر» در جنگ یمن اجازه بازرسی از کشتی حامل «کمک‌های بشردوستانه» ایران «داده نخواهد شد».

سفیر ایران در سازمان ملل نیز در بخش دیگری از نامه خود به شورای امنیت، این اقدام‌ها را نقض قانون بین‌الملل دانسته و افزوده‌است: «کسانی که قانون بین‌الملل، و از جمله قانون انسان‌دوستانه بین‌المللی را، زیر پا می‌گذارند، باید پاسخگوی اقدامات خود بوده و از مصونیت برخوردار نباشند».

به تخمین سازمان ملل هم‌اکنون حدود ۱۲ میلیون نفر در یمن نیازمند کمک‌های بین‌المللی هستند و در پی تلاش‌های دیپلماتیک، از روز سه‌شنبه آتش‌بسی پنج‌روزه به منظور ارسال کمک‌های بشردوستانه، در یمن برقرار شده‌است.

شورای امنیت سازمان ملل روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای از تمامی طرف‌های درگیر خواست تا آتش‌بس پنج‌روزه بشردوستانه را رعایت کنند.

ایران نیز کمک‌های خود را از طریق دریا راهی یمن کرده‌است، اما ایالات متحده از تهران خواسته تا کشتی امدادی خود را به جای یمن به جیبوتی بفرستد، جایی که سازمان ملل، مرکزی را برای توزیع کمک‌های انسانی دایر کرده‌است.

خامنه‌ای: جنایت سعودی‌ها در یمن گریبان خود آنها را خواهد گرفت

در ادامه تنش‌ها میان ایران و عربستان بر سر یمن، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه در دیدار با فواد معصوم، رییس جمهوری عراق، که در تهران به سر می‌برد گفت: «سعودی‌ها مرتکب خطای بزرگی در یمن شده‌اند و قطعاً آثار جنایتی که مرتکب شده‌اند، گریبان خود آنها را خواهد گرفت».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی افزود: «آنها به بهانه درخواست رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن که به کشور خود در حساس‌ترین شرایط، خیانت کرد، به یمن حمله کردند».

او افزود: «قضایای یمن نشان می‌دهد که یک تفکر غیر حکیمانه و جاهلانه‌ای در درون سعودی‌ها، در مورد مسائل یمن تصمیم‌گیری می‌کند».

XS
SM
MD
LG