لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۱۷

«تشدید کنترل» بر ورود زائران به ایران از عراق


مقام‌های ایرانی از بازگشت «حدود ۳۵۰ هزار» زائر ایرانی از عراق خبر می‌دهند در همین ارتباط پلیس ایران نیز از تشدید کنترل خود بر ورود زائران به کشور از مرز مهران خبر داده است.

پس از انتشار گزارش‌ها دربارهٔ مانور «ضد تروریستی» نیروی انتظامی برای مقابله با «تهدیدات احتمالی»، فرمانده مرزبانی این نیرو اعلام کرد که مرز مهران همزمان با بازگشت زائران مراسم اربعین از عراق «به صورت ویژه کنترل» و «رصد امنیتی» می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، قاسم رضایی، روز چهارشنبه ۱۱ آذر، همچنین خبر داد که مرز مهران برای بازگشت شرکت‌کنندگان در مراسم اربعین در عراق یک‌طرفه شده‌است.

در همین حال به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی دولتی، فرمانده نیروی انتظامی استان ایلام، گفت که نیروی انتظامی ورود زائران از این مرز را «به‌شدت کنترل می‌کند.»

هم‌زمان با این اظهارات فرماندهان نیروی انتظامی ایران در مورد تشدید کنترل ترددهای مرزی با عراق، بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، از هفته گذشته مأموران نیروی انتظامی اعلام کرده‌اند که به صورت «گسترده» در ایستگاه‌های متروی تهران و برخی مراکز دیگر نیز حضور دارند و افراد «مشکوک» را بازرسی می‌کنند.

در همین حال حسین ساجدی‌نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، روز شنبه هفتم آذر، دلیل افزایش مأموران این نیرو و حضور یگان‌های ویژه در خیابان‌های تهران را انجام مانورهای «ضد تروریستی» و تمرین برای مقابله با «تهدیدات احتمالی» ذکر کرده بود.

به گفته آقای ساجدی‌نیا، در این «تمرین عملیاتی» یگان‌های نیروهای انتظامی از جمله نیروهای یگان ویژه، نیروهای نامحسوس زن و مرد، و تیم‌های چک و خنثی‌سازی بمب حضور دارند.

در همین حال پس از انتشار گزارش‌ها دربارهٔ «تخلیه» ایستگاه متروی شهید حقانی تهران در عصر روز سه‌شنبه، دهم آذرماه، به دلیل «شایعه بمب‌گذاری» نیز شایعه‌ای در شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه منتشر شد که این «بمب‌گذاری» را به گروه «حکومت اسلامی» (داعش) منتسب می‌کرد.

همزمان با انتشار این خبرها، گزارش‌هایی نیز دربارهٔ حمله به زائران مراسم اربعین در عراق منتشر شده و بر اثر یک انفجار انتحاری در بغداد در روز دوشنبه، ۹ نفر از کسانی که قصد شرکت در مراسم اربعین را داشتند کشته و ۲۱ تن دیگر زخمی شدند.

در همین حال منابع امنیتی عراق می‌گویند که «پنج عامل انتحاری که قصد حمله به زائران کربلا را داشتند» پس از یک درگیری با «گردان‌های حزب‌الله» در این کشور از پا درآمده‌اند.

مقام‌های وزارت کشور ایران می‌گویند که «حدود دو میلیون ایرانی» در مراسم اربعین شرکت کرده‌اند.

در همین حال به گفته محمد سالم غبان، وزیر کشور عراق، امسال بیش از دو میلیون و پانصد هزار زائر خارجی در مراسم اربعین شرکت کرده‌اند که هشتاد درصد آنان ایرانی هستند.

در همین حال تعداد نامشخصی از ایرانیان در روزهای اخیر بدون روادید به عراق سفر کرده‌اند.

در همین زمینه مصطفی قاسمی، رئیس دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت ایران در عراق، روز سه‌شنبه از دستگیری «چند گروه ۱۰ تا ۲۰ نفره» از ایرانیانی خبر داده بود که بدون روادید برای مراسم اربعین به عراق سفر کرده بودند.

پیش از این نیز رئیس سازمان حج و زیارت ایران از بازداشت «۲۰۰ تا ۳۰۰ ایرانی» در عراق به اتهام ورود بدون ویزا به این کشور خبر داده بود.

وزارت کشور عراق در روزهای اخیر از مقام‌های جمهوری اسلامی به علت هجوم زائران ایرانی بدون روادید به مرزهای این کشور، درگیری با مرزبان‌های عراقی و آسیب زدن به موانع مرزی انتقاد کرده بود.

اربعین حسینی مراسمی است که در روز چهلم کشته شدن امام سوم شیعیان در کربلا همه‌ساله برگزار می‌شود و یکی از پرازدحام‌ترین مراسم دینی اسلامی متعلق به شیعیان است.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG