لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۸:۳۰

افت چشمگیر تجارت خارجی ایران در سال ۹۴


تجارت خارجی ایران طی سال گذشته خورشیدی با افت چشمگیر مواجه شده‌است.

سایت رسمی گمرک ایران طی گزارشی که روز دوشنبه ۹ فروردین ماه منتشر کرد، می‌گوید که صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته خورشیدی با کاهش ۱۶ درصدی به ۴۲ میلیارد و ۴۱۵ میلیون دلار رسید.

در این میان، واردات کشور نیز ۲۲٫۵ درصد کاهش یافت و به رقم ۴۱٫۵ میلیارد دلار سقوط کرد.
با این اساس، تراز تجارت غیرنفتی ایران در سال گذشته مثبت بوده‌است.

البته ایران میعانات گازی و برخی فراورده‌های خام نفتی را در سبد صادرات غیرنفتی قرار می‌دهد.

میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک و گران‌قیمت است که از چاه‌های گازی تولید می‌شود و در سال گذشته بیش از ۱۷ درصد در کل صادرات غیرنفتی ایران سهم داشته‌است.

ایران در سال ۹۴ حدود ۶ میلیارد و ۶۶۴ میلیون دلار صادرات میعانات گازی داشت که نسبت به سال ۹۳ با افت ۵۳ درصدی مواجه بوده‌است.

علت سقوط درآمدهای ارزی ایران از صادرات میعانات گازی، کاهش چشمگیر قیمت نفت طی دو سال گذشته‌است که از بالای ۱۰۵ دلار در نیمه اول سال ۲۰۱۴ به حدود ۴۰ دلار سقوط کرده‌است.

اقلام عمده صادرات ایران در مدت مورد بررسی نیز همگی مواد نفتی هستند. بر اساس این گزارش عمده صادرات ایران شامل گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی‌شکل مایع‌شده به ارزش بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار، پروپان مایع‌شده به ارزش ۱٫۴ میلیارد دلار و قیر نفت به ارزش بیش از ۱٫۲ میلیارد بوده‌است.

چین، عراق، امارت، افغانستان و هند بزرگترین بازارهای صادراتی ایران در سال گذشته بوده‌اند.

در این میان اقلام عمده وارداتی طی سال ۱۳۹۴، شامل ذرت دامی به ارزش ۱٫۴ میلیارد دلار، گندم خوراکی ۸۶۷ میلیون دلار، لوبیای سویا ۷۲۸ میلیون دلار، برنج ۶۸۰ میلیون دلار و کنجاله سویا به ارزش ۶۷۲ میلیون دلار بوده‌است.

به عبارتی عمده اقلام وارداتی ایران محصولات کشاورزی بوده‌است.

در سال گذشته ۵۱ هزار و ۵۲۲ دستگاه خودرو وارد کشور شده‌است که ارزش آن یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون دلار بوده‌است و نسبت به سال ۹۳ کاهشی ۴۳ درصدی نشان می‌دهد.

چین، امارات، کره جنوبی، ترکیه و سوئیس بزرگترین صادرکننده‌های کالا به ایران بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG