لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۵۷

از پنجم خرداد، بنزین در ایران لیتری هزار تومان می‌شود


سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه هنوز درباره «نحوه سوخت‌رسانی» به خودروهای عمومی تصمیمی گرفته نشده‌است، درعین حال گفت که از این پس نرخ بنزین برای تمامی خودروها هزار تومان خواهد بود.

داوود عربعلی روز یک‌شنبه خبر داده بود که از روز سه‌شنبه، ۵ خرداد، هر لیتر بنزین معمولی با نرخ ۱۰۰۰ تومان و هر لیتر بنزین سوپر نیز با نرخ ۱۲۰۰ تومان عرضه خواهد شد.

پس از انتشار این سخنان، برخی از رسانه‌های ایران حذف سهمیه‌بندی بنزین را تنها مربوط به خودروهای شخصی دانسته بودند.

با این حال به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای عربعلی روز دوشنبه ۴ خرداد، گفت: «هنوز دربارهٔ نحوه سوخت‌رسانی به خودروهای عمومی تصمیم گرفته نشده، اما آنچه انجام شده یکسان‌سازی نرخ سوخت بوده و نرخ بنزین هزار تومان خواهد بود.»

به گفته آقای عربعلی، از روز سه‌شنبه هر لیتر نفت گاز ۳۰۰ تومان، هر لیتر نفت سفید ۱۵۰ تومان و هر کیلو گاز مایع با نرخ ۲۳۰ تومان عرضه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، وی قیمت هر لیتر سوخت هواپیماهای مسافربری را از روز سه‌شنبه ۶۰۰ تومان اعلام کرد.

به گفته آقای عربعلی، افرادی که در کارت سوخت خود بنزین سهمیه‌ای دارند، فقط تا پایان شهریور ماه فرصت دارند تا آن را استفاده کنند.

بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در دی ماه ۸۹، قیمت بنزین سهمیه‌ای از ۱۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی آزاد نیز به ۷۰۰ تومان افزایش یافت.

پس از آن شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، روز چهارم اردیبهشت ۹۳ قیمت بنزین سهمیه‌ای را به ۷۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد را به ۱۰۰۰ تومان افزایش داد.

افزایش قیمت بنزین درحالی صورت می‌گیرد که بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، روز ۲۹ دی ۹۳ گفته بود که دولت فعلاً برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین و سایر فرآورده‌های سوختی در سال ۹۴ ندارد.

با این حال به گزارش خبرگزاری مهر، در طول فعالیت دولت حسن روحانی قیمت بنزین ۱۱۸ درصد و قیمت گاز مایع ۳۲۶ درصد گران شده‌است.

درهمین حال به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس، روز دوشنبه افزایش قیمت بنزین را قانونی دانست و گفت که بر اساس قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، دولت اجازه دارد برای افزایش درآمدهای خود قیمت بنزین را افزایش دهد.

مجلس شورای اسلامی ایران روز دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۳ دولت را موظف کرده بود که قیمت فرآورده‌های نفتی را در سال آینده پنج درصد افزایش دهد.

رئیس کانون کارفرمایی جایگاه‌داران سوخت کشور خبر داد که پس از اعلام نرخ جدید بنزین، شامگاه یک‌شنبه پمپ‌های بنزین «وضعیت آرامی را داشتند و تغییری در میزان سوخت‌گیری خودروها ایجاد نشد.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ناصر رئیسی فرد، همچنین گفت که با وجود تک‌نرخی شدن بنزین، کارت‌های سوخت، حذف نخواهند شد.

به گفته آقای رئیسی فرد، از کارت‌های سوخت می‌توان به عنوان منبعی برای جمع‌آوری آمار و اطلاعات مربوط به مصرف سوخت استفاده کرد.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG