لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۲۱:۱۱

فرمانده سپاه: ایران بلای جان داعش در عراق شده‌است


محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گوید گروه «حکومت اسلامی «(داعش سابق) «با برنامه‌ریزی چندساله‌ای که داشت در عراق شکست خورده‌است و ایران بلای جان داعش در عراق شده‌است.»

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدعلی جعفری، روز شنبه، ۲۵ بهمن گفت: «زمانی که داعش در عراق پیدا شد هیچ کشوری برای از بین بردن آن کمک نکرد، اما ایران به کمک ملت عراق برای نابودی داعش شتافت تا جایی که جهان حتی خود اوباما مات و مبهوت ماندند از اینکه داعش با برنامه‌ریزی چند ساله‌ای که داشت در عراق شکست خورده‌است و ایران بلای جان داعش در عراق شده‌است.»

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، روز پنج‌شنبه، ۲۳ بهمن، در یکی از معدود اظهار نظرهای علنی خود گفته بود که داعش و سایر گروه‌های به گفته او «تروریستی» در عراق و سوریه «به پایان عمر خود نزدیک می‌شوند.»

این اظهار نظرها در حالی بیان می‌شود که وزارت دفاع ایالات متحده روز چهارم بهمن‌ماه اعلام کرد که از زمان آغاز حملات هوایی ائتلاف به رهبری آن کشور و حملات زمینی نیروهای نظامی عراقی، طی پنج ماه گذشته، گروه «حکومت اسلامی» تنها یک درصد از مناطقی را که اشغال کرده بود از دست داده است.

در همین حال وزارت دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد که نیروهای «خلافت اسلامی» کنترل شهر البغدادی در استان انبار عراق را نیز به دست گرفته‌اند.

«در حال فتح سرزمین‌هایی که در اختیار استکبار بوده، هستیم»

همزمان با گفته‌های قاسم سلیمانی، اسماعیل قاآنی، جانشین فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران، نیز روز پنج‌شنبه گفت: «بچه مسلمان‌های انقلاب... در حال تحمیل ضربات سنگین به پیکره استکبار هستند.»

به گزارش خبرگزاری فارس، وی تاکید کرد: «ما از دفاع مقدس شروع کردیم و روزبه‌روز در حال فتح سرزمین‌هایی که در اختیار استکبار بوده، هستیم.»

او افزود: «آمریکا هر کجا که آمده برای ایجاد مانع در سر راه انقلاب ما شکست خورده؛ چه در افغانستان، چه در عراق و لبنان.»

علی سعیدی نماینده رهبر در سپاه پاسداران روز پنج‌شنبه ۲۴ مهر کشورهای عراق، سوریه، بحرین و آمریکای لاتین را «عمق استراتژیک» جمهوری اسلامی ایران خوانده بود.

ایران در نبرد داخلی سوریه جانب حکومت بشار اسد را گرفته و در عراق هم علیه گروه داعش فعال است. از سویی مقامات برخی از کشورهای عربی، ایران را به دخالت در امور داخلی یمن و بحرین نیز متهم می‌کنند، اتهامی که ایران آن را رد کرده‌است.

XS
SM
MD
LG