لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۴

برای نخستین بار پس از رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، روز یکشنبه اعلام شد که ایران قرار است پایان این هفته نخستین هواپیما را در قالب قرارداد بزرگی که با شرکت ایرباس امضا کرده تحویل بگیرد.

فرهاد پرورش، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)، روز یکشنبه ۱۹ دی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا با اعلام اینکه نخستین ایرباس اِی۳۲۱ خریداری شده آخر این هفته وارد تهران می‌شود، گفت: «اکنون همکاران ما به همراه خلبان و کمک‌خلبان در فرانسه حضور دارند تا پس از انجام مراحل تحویل، هواپیما را به ایران انتقال دهند.»

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

وی افزود که «طبق قراردادی که ایران‌ایر با ایرباس امضا کرده، این نخستین فروند از ۱۰۰ هواپیماهای خریداری شده از ایرباس است که گواهینامه آن به نام هما ثبت شده و قرار است پس از انجام مراحل قانونی، طبق برنامه وارد کشور شود.»

فرهاد پرورش در ادامه گفت که «ایران‌ایر برنامه‌ریزی کرده است از این هواپیمای ۱۹۵ نفره، در پروازهای داخلی استفاده کند. هرچند در صورت لزوم، برای پروازهای خارجی نیز استفاده خواهیم کرد.»

ایران‌ایر در ماه دسامبر قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار با شرکت ایرباس منعقد کرد که بر اساس آن قرار شد این شرکت صد فروند هواپیما به ایران تحویل بدهد.

انعقاد این قرارداد در سفری که حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در ماه ژانویه گذشته به پاریس داشت شکل رسمی به خود گرفت.

از آنجا که بخشی از قطعات این هواپیماها ساخت آمریکا است، تکمیل شدن این قرارداد نیاز به تأیید واشینگتن نیز داشت که وزارت خارجه آمریکا در شهریور و آبان ماه امسال مجوز آن را صادر کرد.

ناوگان کهنه‌شده مسافربری هوایی ایران قرار است با تحویل ۴۶ فروند هواپیمای اِی۳۲۰ برای پروازهای میان‌برد، ۳۸ فروند اِی۳۳۰ برای پروازهای دوربرد و ۱۶ فروند اِی۳۵۰ جانی تازه به خود بگیرد.

ماه گذشته در قراردادی دیگر، ایران‌ایر سفارش ۸۰ فروند هواپیما را با شرکت آمریکایی بوئینگ نهایی کرد.

این سفارش خرید که نخستین قرارداد خرید هواپیمای آمریکایی توسط ایران از زمان انقلاب ۵۷ است ۱۶٫۶ میلیارد دلار ارزش دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG